Yunanistan’da 54 Göçmen Çocuk Polis Merkezinde Bekletiliyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) geçtiğimiz Salı (23 Ocak) Yunanistan’da ailesinden ayrı kalmış göçmen çocukların göz altı merkezlerinde tutulduklarına dair bir haber yayımladı.

Örgütün Ağustos’ta yayımladığı bir açık mektuba Yunan Göç Bakanlığı’nın verdiği cevapta çocukların koşullarının iyileştirileceği belirtilmişti. Polis merkezlerinde tutulan göçmen çocuklar hakkında haberlerin kamuoyunda tepki uyandırmasının ardından Göç Bakanı Yannis Mouzalas, İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne hitaben yazdığı mektupta 2017 sonuna kadar “gözaltındaki göçmen çocuklar” sorununun tamamıyla çözüleceğini vaat etmişti.

 

Polis Merkezlerinde 54 Çocuk

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR)  tarafından 2017’nin son gününde yayımlanan verilere göre polis merkezlerinde ailesinden ayrı olan 54 çocuk tutuluyor. Çocukların insanlık dışı koşullarda ve çoğu zaman yetişkinlerle birlikte tutulduğuna dikkat çeken İnsan Hakları İzleme Örgütü, şartların bir an önce iyileştirilmesi adına Yunan Hükümeti’ne çağrı yaptı.

Yunanistan’da 3350 ailesinden ayrı göçmen çocuk bulunuyor. Bunlardan 2290’ı güvenli bir yere geçirilmek üzere kayıt ve gözaltı merkezlerinde bekletiliyor.