24 Nisan Salı günü alınan karara göre, Türkiye‘den deniz yoluyla gelen yeni sığınmacılar ve göçmenler insani koşullarda yaşayabilecekleri anakaraya erişebilecek; ancak karar, alınmasından önce adalarda bulunan sığınmacıları etkileyemeyecek.

Son hükümet sayımına göre, Yunan adalarındaki 15 bin 400’den fazla sığınmacı bulunuyor ve bunların önemli bir çoğunluğu pis ve kapasitesinin üzerinde kalabalık merkezlerde kalıyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün araştırmaları gösteriyor ki; kadınlar ve çocukların da dâhil olduğu sığınmacılar kış aylarında bile ince çadırlarda ya da yerde uyumak zorunda kalıyorlar. Ayrıca, tıbbî tedavi ve eğitim gibi temel hizmetlere ulaşmada güçlük çekiliyor.

Yunanistan’da 54 Göçmen Çocuk Polis Merkezinde Bekletiliyor

 

Adalardaki Durum

Anakaradaki koşulların iyileştirilmesi gerekse de, adalardan çok daha iyi durumdalar. Kamplar çok kalabalık durumda değil ve sığınmacılar rüzgâr, yağmur ve aşırı sıcaktan korunabiliyorlar. Aynı zamanda sığınmacılar hastanelere ve özel sağlık hizmetlerine daha kolay erişebiliyor ve çocukların okula kayıt olabilme imkânı var.

Geçen Aralık ayında, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün de dâhil olduğu 13 sivil toplum kuruluşu #OpenTheIslands kampanyasını başlatarak kış gelmeden sığınmacıların anakaraya taşınması için Yunanistan’a çağrıda bulundu. Kampanyadan bu yana yaklaşık 9 bin sığınmacı anakaraya taşındı.

Norveç Mülteci Konseyi Yunanistan’dan Çekildi

 

Çevreleme Politikası

Yunanistan, Avrupa Birliği’nin desteğiyle, sığınmacıların Avrupa’ya göçünü durdurmak üzere hazırlanan AB-Türkiye anlaşmasını gerekçe göstererek “çevreleme politikası”nı meşrulaştırıyor. Ancak, Yunan temyiz mahkemeleri, AB iltica politikasına uygun sayılmayacak şekilde sığınmacıların Türkiye’ye geri dönüşlerini kısıtladı.

Adalara gelenlerin sayısı arttıkça, bazı AB hükümetleri anakaraya yapılacak transferlerin birçok sığınmacıyı tehlikeli göç yolculuğuna çıkma konusunda teşvik edeceğiyle ilgili endişelerini belirtti. Buna karşılık, Batı Avrupa’ya geçmek için kullanılan Batı Balkanlar rotasının önemli bir bölümünün kapalı olması, Yunanistan’ı daha az çekici bir transit ülke hâline getiriyor.

Yüksek Mahkeme’nin bu kararı, göç yönetimi ile ilgili endişelerin, insanları aylardır kötü şartlar altında bırakmalarını haklı çıkaramayacağı konusunda önemli bir hatırlatmayı temsil ediyor. Ayrıca, yetkililer kararı uygularken, adalara daha önceden sıkışmış olan 15 bin sığınmacıyı da göz önüne almak gerekiyor.