Dünyada ve Türkiye’de her geçen gün artan göç hareketleriyle birlikte göç gündemi gün geçtikçe daha da yoğunlaşıyor. Göç ve göçmenlerle ilgili gelişmelerin takip edilebileceği çok sayıda İngilizce kaynak olmasına karşın Türkçe kaynak sayısı oldukça sınırlı görünüyor. Twitter’da göç gündeminin takip edilebileceği İngilizce ve Türkçe hesapları sizin için derledik.   

Önce Türkçe hesaplarla başlayalım.

Turkish Migration Watch

Turkmigwatch

Kısa olarak TurkMigWatch olarak isimlendirilen bu sayfa görebildiğimiz kadarıyla göç gündemine dair en aktif Türkçe haberlerin yapıldığı hesap. Büyük oranda Türkiye göç gündemine dair Türkçe haberlerin paylaşılmasının yanı sıra Dünya göç gündemine dair İngilizce haberler de zaman zaman kendisine yer bulabiliyor. Yaklaşık 1500 kadar takipçisi olan bu hesaba şuradan ulaşılabilir.

Diaspora Haber

Diasporahaber

Twitter’da DiasporaHaber ismiyle faaliyet gösteren bu adres aynı isimli diasporahaber.com web sitesinin sosyal medya yayın organlarından birisi. Yaklaşık 500 kadar takipçisi olan bu sayfada isminden de anlaşılacağı üzere çoğunlukla Türk diasporası, İslamofobi, yükselen aşırı sağ gibi konularda Türkçe haberler yayınlanıyor. Site yazarları tarafından yapılan bu haberlerin yanı sıra göç konusunda önemli isimlerle yapılan söyleşiler ve özel dosyalar da yayımlanabiliyor.

Göç Araştırmaları Derneği

Göç Araştırmaları Derneği

2017 yılının Eylül ayında kurulan Göç Araştırmaları Derneği’nin Twitter hesabı olan bu sayfada gündemdeki göç haberlerinin yanı sıra Türkiye’de göç ve göçmenlerle ilgili seminer, söyleşi ve etkinlikler de sık şekilde paylaşılıyor. Sayfanın 600’e yakın takipçisi var ve haberler çoğunlukla Türkçe yayınlanıyor. Göç Araştırmaları Derneği’nde yapılan araştırmalarla birlikte diğer göç çalışmaları da paylaşılabiliyor. Derneğin web sitesine buradan, Twitter hesabına da şuradan ulaşılabilir.

Refugee News Turkey

Refugee News Turkey

Refugee News Turkey göç ve göçmenlerle ilgili Türkçe haberlerin yoğun şekilde paylaşıldığı bir diğer Twitter hesabı. Sayfanın yaklaşık 500 kişilik bir takipçi kitlesi var ve Türkiye’de Afganlar, Türkiye’de Suriyeliler, Avrupa’daki Türk diasporası gibi çeşitli konularda güncel haberler paylaşılıyor. Hesap şu adresten takip edilebilir.

Migrant World / Göçmen Dünyası

Migrant world Göçmen dünyası

‘The whole earth is your homeland’ yani ‘Bütün yeryüzü vatanındır’ cümlesini motto olarak kullanan, yaklaşık 700 takipçisi olan bu sayfa göç gündemine dair haberlerin çok büyük oranda Türkçe olarak paylaşıldığı, göç ve göçmenlerle ilgili gelişmelerin takip edilebileceği hesaplardan bir başkası. Gündeme dair güncel haberler yayınlanıyor. Buradan takip edilebilir.

İngilizce yayın yapan hesaplardan bazıları ise şunlar:

Refugees International

Refugees International

Çalışmalarını Washington merkezli olarak yürüten Refugees International, Kasım 2008’den beri Twitter’da. Dünya’nın dört bir yanındaki yerinden edilen insanların haklarını savunuyorlar, bağımsız bir kuruluş olduklarını ve hükümetlerden ya da Birleşmiş Milletler’den maddi destek almadıklarını iddia ediyorlar. 300 bin kişi gibi çok geniş bir takipçi kitleleri var. Dünya’nın her yerindeki çeşitli göç konularıyla ilgili hazırladıkları raporların yanı sıra göç gündemine dair haberler de yayınlıyorlar. Refugees International, göç alanında küresel ölçekte ciddi çalışmalar yürüten kuruluşlardan birisi. Resmi internet sitelerine buradan, Twitter hesaplarına buradan ulaşılabilir.

UNHCR News

UNHCR

United Nations High Commissioner for Refugees yani Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin resmi twitter hesabı olan bu sayfada dünyanın her yerinden göç gündemine dair gelişmeler yayınlanıyor. Hesabın 47 binlik bir takipçi kitlesi var ve BM’nin çoğu birimi gibi Cenevre, İsviçre tabanlı çalışılıyor. Haberlerle birlikte BM’nin göç konusunda yürüttüğü çalışmalar da sık şekilde yayınlanıyor.

ECRE

ECRE

Açılımı The European Council on Refugees and Exiles olan ECRE göç konusundaki güncel gelişmelerin takip edilebileceği önemli bir diğer hesap. 17 bin’e yakın bir takipçi kitlesi var ve Şubat 2009’dan beri Twitter’da. Genellikle Avrupa merkezli göç ve göçmen haberleri paylaşılıyor. Buradan takip edilebilir.

Refugees Deeply

Refugees Deeply

Dünya göç gündeminin takip edilebileceği bir başka Twitter hesabı olan Refugees Deeply gazeteciler Charlotte Alfred, Daniel Howden ve Kim Bode tarafından yönetiliyor. Hesabın yaklaşık 10 bin kişilik bir takipçi kitlesi var ve Eylül 2015’ten beri Twitter’da. Aynı isimler tarafından yönetilen Refugees Deeply web sitesinin danışma kurulunda Jeff Crisp ve Nassim Majidi gibi isimler var. Sayfada bu sitede yayınlanan raporların yanı sıra göç ve göçmenlerle ilgili güncel gelişmeler de aktif olarak paylaşılıyor.

Migration News

Migration news

Uluslararası göç, vatandaşlık, iltica, sınır kontrolü, entegrasyon gibi konularda günlük haberlerin paylaşıldığı bu hesabın editörlüğü Liège Üniversitesi araştırmacılarından Daniela Vintila ve Leeds Üniversitesi araştırmacılarından Roxana Barbulescu tarafından yapılıyor. Eylül 2013’ten beri Twitter’da olan Migration News yaklaşık 9 bin kişi tarafından takip ediliyor. Dünya göç gündemindeki gelişmeler aktif olarak paylaşılıyor.

Bosphorus Migration Studies

BMS Türkçe okurlarını BMS Haber‘de, İngilizce okurlarına ise BMS resmî web sitesinden hizmet vermeye devam ediyor. Bu sitelerin Twitter hesaplarına ise şuradan ulaşabilirsiniz: BMSHaber & BMS