Lübnanlı mevkidaşı Michel Aoun ile bir araya gelen Alman Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Suriyeli mültecilerin ülkesine geri dönüşü için henüz şartların olgunlaşmadığını belirtti.

Bir çok bölgesinde çatışmaların hala sürdüğü Suriye’de, mültecilerin geri dönüşünü konuşmak için henüz çok erken olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı’na göre, krizden doğrudan etkilenen komşu ülkelere yardımların bir süre daha devam etmesi gerekiyor:

“Uluslararası ölçekte bir çok başarısız girişimin ardından hala bir ateşkese varabilmiş değiliz.” ifadelerini kullanan Alman lider, DAEŞ’le mücadelenin şimdiye dek başarılı olunmasına rağmen henüz tehlikenin tam anlamıyla bertaraf edilmediğini aktardı.

İki lider, görüşmelerin ardından  36,000 Suriyeli’ye ev sahipliği yapan Azrak kampını ziyaret etti.

Lübnan’da Birleşmiş Milletler verilerine göre 1 milyona yakın Suriyeli mülteci bulunuyor. Mülteciler bu küçük Doğu Akdeniz ülkesinin nüfusunun beşte birine tekabül ediyor.

Türkiye’nin Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Operasyonu’nun ardından “güvenli bölgeler” konusu yeniden gündeme gelmişti. Afrin’in ardından Kuzey Suriye’de oluşturulacak “güvenli bölgelere” Türkiye’de geçici koruma altında bulunan Suriyelilerin bir kısmının yerleştirilebileceği dillendiriliyor.