Şiddet Eğilimli Aşırı Sağın Fransa Ayağı: AFO

AFO

Avrupa siyasetinde aşırı sağın ağırlığı gün geçtikçe artıyor. Aşırı sağ akımlar, İtalya ve Avusturya’da koalisyon ortaklığını elde ederken İsveç’te iktidarın kapısında. Irkçı söylemlerle birlikte anılan aşırı sağın yükselişi Avrupa değerleri açısından da endişeleri beraberinde getiriyor.

Aşırı sağ hareketler, 11 Eylül’den sonra yükselişe geçen İslam ve yabancı karşıtlığı ile İspanya, Fransa, Belçika’da gerçekleşen terör saldırılarını istismar ederek ağırlığını artırdı.  Ardından daha da şiddetlendi. Kimi zaman saldırılara şahit olanlar, kimi zaman mağdurların yakınları, kimi zaman ise yalnızca milliyetçi duygu ve düşüncelerin aşırıya kaçması ile kendi çaplarında olaylara çözüm aramaya çıkan ve saldırı hazırlığında olan aşırı sağcı gruplar kendini gösterdi. Bunlardan biri ise önlenmediği takdirde bir NSU vakasına dönüşmesi muhtemel olan ve Fransa’da örgütlenen “Operasyonel Güçler Hareketi” (Action des Forces Opérationnelles -AFO).

Bundan yalnızca birkaç ay önce Müslümanları ve camileri hedef alarak terör saldırısı hazırlığında bulunan aşırı sağcı 10 kişi Fransa’da birçok noktada gözaltına alınmıştı. Söz konusu kişilerin ise “Operasyonel Güçler Hareketi” üyesi oldukları tespit edilmişti. Yaklaşık bir ay sonra aynı örgüte mensup 3 kişi daha gözaltına alınarak haklarında soruşturma başlatıldı. Ülke gündeminde büyük paniğe yol açan operasyon aslında aylardır istihbarat güçleri tarafından titizlikle takip ediliyordu. Ancak örgütün patlayıcı imalatı gerçekleştirdiği ve yakında zamanda saldırılara hazırlanması istihbaratı hareketlendirdi.

 

AFO’nun Ortaya Çıkışı: Aşırı Sağdan Terör Örgütüne

Jandarma ve güvenlik güçlerinden kişilerin yer aldığı Operasyonel Güçler Hareketi esasında 2015 yılı ortalarında kurulan “Fransa İçin Gönüllüler” (Volontaires pour la France – VPF) adlı oluşumdan ayrılmış bir hareket. Bu yüzden AFO’yu anlamak için önce Fransa İçin Gönüllüler’e bir göz atmak gerek.

Kurucuları arasında yaklaşık 140 kişinin öldüğü Paris saldırılarında Bataclan Tiyatrosu’nda kızını kaybetmiş bir babanın yer aldığı Fransa İçin Gönüllüler isimli hareket, ülkede yaşanan kanlı hadiselerin ardından “İslamî” tehlikeye karşı “savaşamayan devletin” yerine geçmek isteyerek oluşan çok sayıda gruptan sadece biri.

Grubun internet sayfasında yer alan hedefler arasında açıkça “Fransa’nın İslamlaşmasını engellemek” ve “Fransız kimliğini korumak” ifadeleri yer alıyor. Farklı kökenlerden toplumların göç etmesiyle ülkenin gidişatından endişeli ve mevcut siyasi partilerin bunlara karşı yürüttükleri politikalardan hayal kırıklığına uğramış olan Fransa İçin Gönüllüler, “vahim” duruma dur demek için bir araya gelmiş kişilerden ibaret.

Hiçbir partiye üye veya ait olmadıklarını paylaşan VPF, “Fransa’yı işgal eden İslam ile bir arada yaşamın ütopya olduğunun farkında bireyleriz” tanımını kullanıyor. Ayrıca kendisini, ülkeyi tehlikeden kurtarmak için “uzmanlar tarafından eğitilmeye ve öğrenmeye hazır gönüllüler” olarak lanse ediyor ve çok sayıda askeriyeden gönüllü ile birlikte örgütlenmiş durumda.

Türkler Gelecek Sanıyorduk, Irkçılar Geldi Mehmet!

2016’da Fransa İçin Gönüllüler oluşumuna eski Fransa ve Avrupa milletvekili İvan Blot ve hava ordusu komutanı Antoine Martinez gibi iki nüfuzlu kişinin katılmasıyla hareket güçlendi ve gerekli yasal işlemler yerine getirilerek resmî bir oluşum olma yolunda ilerledi.

Sosyal medya hesaplarında mücadelelerinin “yalnızca yasal yollarla yapılması gerektiğini” vurgulasalar da üyelerin bıraktıkları “somut yollarla ülkenin İslamlaşmasına karşı savaşılmalı” veya “Koruma altında olmak istiyorsanız hazır olun çünkü ülkenin İslamlaşmasını devlet engellemeyecek!” tarzı yorumlar hedeflerinin zararsız olmadığını ortaya koyuyor.

Tehlikeli olmaya başlayan aşama, grubun önemli yetkilileri ve gönüllü kabulünden sorumlu Dominique Copain ve Guy Sibra’nın 2017’nin sonbaharında “gerçek gizli operasyonlar” yürütmek için VPF’den ayrılarak farklı bir oluşuma gitmesi oldu. Somut eylemler gerçekleştirmek için Operasyonel Güçler Hareketi (Action des Forces Operationnelles – AFO) isimli örgütü kurdular.

2017 sonbaharında “gerçek gizli operasyonlar” için Gönüllüler hareketinden kopanlar AFO isimli örgütü kurdu. Amaç, somut eylemler gerçekleştirmek…

VPF Başkanı Antoine Marquinez, Copain ve Sibra’nın bir toplantıda illegal yollarla hareket etme ve radikalleşme isteklerini dile getirmiş olduklarını ve bu yüzden anlaşmazlık yaşadıklarını paylaşıyor. Ayrıca AFO’nun kuruluşundan beri Fransa İçin Gönüllüler ile hiçbir ilişkilerinin kalmadığını vurguladı.

Fransız medya kuruluşu  Mediapart’ın paylaştığı bilgilere göre, Fransız İstihbaratı ve İçişleri ve Savunma Bakanlığı zaten aylardır VPF bünyesinde yer alan özel kuvvet askerleri ve ordunun dağ piyadelerini araştırıyordu. Bu oluşumdan neşet eden AFO’nun daha somut eylemler peşinde olması ise tehlike çanlarını çaldırdı. Silah ve patlayıcı madde laboratuvarlarının var olması duyumu da istihbaratı harekete geçirdi.

 

Bir Terör Örgütü Adayı: AFO

24 Haziran tarihinde şüpheli 10 kişinin Müslümanlara yönelik saldırı hazırlığında oldukları gerekçesiyle ülkenin farklı noktalarında eşzamanlı baskınla tutuklanmaları, ülke genelinde paniğe yol açtı. Tutuklanan kişiler, esasında son yıllarda Fransa’da “cihatçıların gerçekleştirdiği saldırıların” intikamını almak isteyen ve aşırı sağcı Operasyonel Güçler Hareketi’nin saflarında yer alan gizli grubun üyeleri.

“Şiddet eğilimli aşırı sağ” olarak sınıflandırılan oluşumlar içerisinde tanımlanan AFO, öncesinde birkaç aydır büyük gizlilik içerisinde takip ediliyordu. Ancak patlayıcı madde üretimi gerçekleştirilen laboratuvarların varlığı varsayımı soruşturmayı hızlandırdı ve bir tutuklama dalgasını başlattı.

 

Örgüte Yönelik Operasyonlar

13 Nisan 2018 tarihinde Paris savcılığının terörle mücadele birimi, terörist suç örgütüne ait bir davanın ön soruşturmasını Fransız istihbaratına (Direction Generale de la Sécurité Intérieure – DGSI) tevdi etti. Soruşturma, Operasyonel Güçler Hareketi (AFO) adlı grubun eylemlerine ve şüpheli bulunan 10 kişinin araştırmasını içermekteydi. Paris savcılığınca yapılan açıklamada, terör eylemleri gerçekleştirme hazırlığında olan söz konusu örgütün yeni üyeler arayışında olduğu ve ülke genelinde ağını genişletmek istediği bildirildi.

24 Haziran gecesi aşırı sağcı örgüte bağlı 10 kişiye, Fransa’nın Korsika, Gironde, Vienne ve Charente bölgelerinde eş zamanlı olarak baskınlar düzenlendi. Söz konusu kişiler, Müslümanlara yönelik saldırı eylemi hazırlığında oldukları suçlamasıyla gözaltına alındı.

Birkaç günlük gözaltı sürecinin ardından, on kişiden dokuzu geçici olarak hapsedildi. Şüphelilerin evlerine yapılan baskınlarda ise 14 adet kalibre tabanca, 22 uzun silah, binlerce silah kartuşu, el bombaları ve patlayıcı üretiminde kullanılan malzemeler ele geçirildi. Tutuklular arasında yer alan ve örgütün lideri olduğu söylenilen eski polis memuru Guy Sibra ile 6 kişi, bir süre sonra mahkeme tarafından adlî kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Planlanan eylemler yalnızca silahlı şiddetle sınırlı değil. Helal ürünlere zehir karıştırmak da Müslümanlardan ‘intikam’ alma yöntemleri arasında vardı.

İlk operasyondan yaklaşık bir ay sonra 23 Temmuz tarihinde Fransız istihbaratı (DGSI) AFO’ya üye olmakla suçlanan 2 kadın ve 1 erkeği daha gözaltına aldı. Sandrine F., Sylvie C., Philippe G. adlı kişiler sokaktaki başörtülü Müslümanlara saldırmak, helal ürünlere zehir karıştırmak gibi eylemler planlamakla suçlanıyordu.

 

AFO’nun Anatomisi

AFO’ya üye olmak ve terör eylemi hazırlığında oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan kişiler hakkında medyada bazı bilgiler paylaşıldı. Fransız medyasının yakından takip ederek elde ettiği bilgilere göre, söz konusu kişiler kırklı yaşlarda olup, en genci 32 en yaşlısı ise 69 yaşında. En belirgin ve çarpıcı ortak özellikleri ise her birinin bir silah atış kulübüne üye olması -ki bu her an bir terör saldırısı gerçekleştirme ihtimalini daha da kuvvetlendiriyor.

Üyelerinin en çarpıcı ortak özelliği, her birinin bir silah atış kulübüne üye olmaları. Polis, jandarma geçmişi olan üyeleri mevcut.

Haklarında çok fazla bilgi verilmeyen kişilerin genelde polis, jandarma ve orduda geçmişleri oldukları paylaşıldı. Basının sızdırmış olduğu farklı bir bilgiye göre ise tutuklanan kişiler arasında eski asker, öğretmen, zanaat ustası ve restoran çalışanı bulunuyor. Aralarında da yalnızca iki kişinin sabıka kaydı bulunuyor.

Şu ana kadar toplam 13 kişinin tutuklandığı davada 3’ünün kadın, 10’unun da erkek olduğu tespit edildi, bunların da bazılarının isimleri paylaşıldı.

1953 doğumlu örgüt lideri Guy Sibra aşırı sağcı parti Ulusal Cephe’ye (FN) yakınlığı ile bilinen eski bir polis. Sibra, ülkenin güney batısında bulunan Charente-Maritime ilinden örgütü yönetiyordu. Soruşturmayı yakından takip eden biri Sibra’nın örgütü güçlendirmek amacı güttüğünü ifade etti.

AFO
AFO lideri Guy Sibra, Fransa genelinde örgütlendiklerini söylüyor. (Foto: DR)

Tutuklama ve soruşturmanın ardından adlî kontrol şartıyla 26 Temmuz’da serbest bırakılan örgüt lideri Guy Sibra, Fransız medya kuruluşu Le Parisien’e verdiği röportajda, hiçbir şekilde şiddet eğilimli bir düşünce veya hazırlık içerisinde olmadıkları konusunda savunma yaptı. Sibra, yaşanan terör karşısında hazırlıklı olunmadığını ve böylesi durumlara hazırlıklı olmak amacıyla hareketi kurduklarını dile getirirken, “2016 Nice saldırısı mağdurlarının bir hazırlığı var mıydı? Biz eğitim amaçlı kamplar düzenleyerek dayanışmayı öğretiyoruz” ifadelerini kullandı.

AFO lideri Sibra, azımsanmayacak kadar çok takipçilerinin olduğunu dile getirirken tam sayıları konusunda susuyor. İddiasına göre takipçileri/sempatizanları arasında merkez görüşe sahip olanlardan Yahudilere, Hristiyanlardan Müslümanlara farklı yelpazedeki kişiler yer alıyor ve hatta bir imam bile var. Birçoğunun ise polis, jandarma ve askeriyeden emekli olduğunu da bildirdi.

Örgüt hakkında bildiğimiz diğer isimler Dominique Copain, Sandrine F., Sylvie C.ve Philippe G. Dominique Copain hakkında çok fazla malumat bulunmasa da Guy Sibra ile birlikte kurucu üye oldukları biliniyor. Diğer üç isim ise “helal gıdalara zehir katma” teşebbüsüyle AFO’ya yapılan ikinci baskında tutuklanan kişiler. Bunların dışında kalanlar gizli tutuluyor.

 

Hedef: “Fransız-vatandaş asker” Yetiştirmek

AFO, internet sitesinde, açıkça Fransa’da olası bir sivil savaşa karşı hazırlık içerisinde olduklarını paylaşıyor. Bunun için ise “Fransız vatandaş-asker” hazırlığı içerisinde olduklarını bildiriyor. Sitede herhangi bir “ağır kriz durumunda” nasıl korunması gerektiği, polis ve adalet karşısında tutunulması gereken tavır ve acil yardım çantası temini gibi konularda bilgilendiren “refleks fiş”leri bulunuyor. Kısacası düşman karşısında “nasıl bir savunma geliştirilir” sorusunun cevapları veriliyor.

AFO’nun saldırmayı hedeflediği kitle arasında hapisten çıkmış İslamcılar, ‘radikal’ camilerden çıkan İslamcılar, başörtülü kadınlar ve yine radikal addettikleri imamlar yer alıyor. Hedefleri ise açık ve net olarak “İslamî tehlike” olarak gördüklerine karşı savaşmak. Ancak İslami tehlikeden kasıt nedir? İslamcı kategorisine girenler kimler? ‘Radikal’ ifadesiyle Fransa’daki Müslüman toplumun tamamı mı kastediliyor yoksa gerçekten teröristler mi hedefte? Tüm bu soruların net bir cevabı olmamakla birlikte, zararsız bir yapıdan bahsetmek makul gözükmüyor; zira hazırlıklar şiddeti çağrıştırıyor.

AFO’ya karşı yapılan önleyici operasyonla örgütün kan kaybetmesi Fransa açısından sevindirici bir gelişme. Ancak Almanya’daki NSU vakası hatırlandığında, bu gibi örgütlere karşı devlet düzeyinde tüm yetkililerin bilinçli ve organize hareket etmesi daha en başından elzem. Ayrıca devletin vatandaşları bu konuda bilgilendirmesi ve uyarması oldukça önemli.  Aksi takdirde Fransa’da da NSU gibi bir utanç skandalı ve davası yaşanması hiç de olasılık dışı değil…