Türkiye’de göç araştırmaları son yıllarda büyük ivme kazandı. Koç Üniversitesi’nde MİREKOÇ, Bahçeşehir’de BAUMUS, Yıldırım Beyazıt’ta Göç Araştırmaları ve Uygulama Merkezi gibi bir çok kurum farklı alanlarda etkinlikler düzenleniyor. Yanı sıra, sivil toplum kuruluşları da birbiri ardına konferanslar, seminerler, atölyeler organize ediyor.

Genç araştırmacılar için bilgi ve tecrübe edinme fırsatı sunan bu etkinliklerin duyurularını yapmaya çalışıyoruz. Ancak yaz aylarını daha kapsamlı ve yoğun programlarla değerlendirmek isteyenler için Avrupa ülkelerinde önemli çağrılar açılıyor.

 

Bu Temmuzda Oxford’da

Bunlardan en çok dikkat çekeni ise kuşkusuz Oxford Üniversitesi’nin düzenlediği yaz okulu programı. Üniversiteye bağlı Mülteci Araştırmaları Merkezi’nin organize ettiği program dünyanın her köşesinden göç araştırmacılarını konuk ediyor.

Zorunlu Göç Uluslararası Yaz Okulu başlığıyla 1-13 Temmuz tarihleri arasında Oxford Mülteci Araştırmaları Merkezi’nde düzenlenecek program “disiplinlerarası ve katılımcı” bir anlayışla bu sene zorunlu göç olgusu üzerine odaklanacak.

Çağrı metninde, yaz okulunun öncelikle “politika yapıcılar” için düşünüldüğü anlaşılıyor. Sahada en az 5 yıl tecrübe kazanmış pratisyenlerin yanı sıra bürokratlar da programa başvurabiliyor. Program ayrıca zorunlu göç ve mülteci çalışmalarıyla ilgilenen akademisyenlere de açık.

 

Sen Paradan Haber Ver!

Evet işin zor kısmına geldik. 28 Mart’a kadar başvuru yapanlar için 3100, daha sonra 3250 pound tutarında bir ücret söz konusu.

Asfari Vakfı’nın Mülteciler üzerine çalışan aktivistlerin yanı sıra Arap ülkeleri ve Türkiye’den gelenler için burs imkanı vardı. Oxford Mülteci Araştırmaları Merkezi de benzer şekilde burslu seçenek sunuyordu. Ancak burslu başvuruların süresi 23 Şubat’ta doldu.

Yine de denemekten zarar gelir mi? Gelmez.

Bu haberi niye bu kadar geç yaptın? Valla anca zaman bulabildim. Aynı anda 4 işte çalışıyorum. Henüz profesyonel bir basın kurumu değiliz. Ama uğraşıyoruz.

 

Oxford Olmuyorsa BMS’e Katıl

Mesela şu an etkinlik muhabiri arıyoruz. Türkiye’de nerede göç temalı bir etkinlik varsa haber yapma vaadimiz bulunuyor. Bu vaadi şimdiye kadar kısmen gerçekleştirebildik. Aramıza katılacak arkadaşlarla BMSHaber’i geliştirebiliriz. “Benim İngilizcem var, orada da yazabilirim” dersen Bmigration.com’a da alabiliriz. Ama onun prosedürü ve çalışma şekli biraz farklı. Görüşmemiz lazım.

Besermehmetenes@gmail.com, buradan irtibat kurabilirsin.

Haa unutmadan, yaz okuluna da buradan başvuruluyor.