Macaristan’da bir seçim daha Başbakan Viktor Orban’ın zaferiyle noktalandı. 8 Nisan Pazar günü gerçekleşen genel seçimlerde katılım oranı %70.2 olurken, oyların %49.27 ile aşırı sağcı Jobbik’i geride bırakarak birinci çıkan Fidesz – KDNP (Hristiyan Demokrat Halk Partisi) ittifakı, 199 milletvekilinin 133’ünü kazanarak mecliste mutlak çoğunluğu bir kez daha elde etti.

AB – Macaristan Hattında İpler Gerildi

 

Mülteci Karşıtı Orban

Seçim kampanyalarında en çok tartışılan konu ise mültecilerdi. Mülteci karşıtlığıyla bilinen Orban, seçim kampanyası döneminde de bu pozisyonundan taviz vermedi. Macaristan’ın demografik yapısını değiştirecek politikalara tamamen karşıt olan Orban ve partisi  kimi zaman “Avrupa değerleri”yle, kimi zaman da tabi olunan Avrupa Birliği kurumları ve yasalarıyla çelişti fakat bu durum popülaritesine katkı yaptı. Yeni dönemde de mülteci karşıtlığının  devam etmesi, sınır güvenliğinin daha da artırılması kapalı sınırlar politikasının güçlendirilmesi ve mültecilere yardımcı olan STK ve kurumlara vergi getirilmesi bekleniyor.

 

Göç Rotalarında Kritik Ülke

Macaristan Avrupa’ya ulaşan mülteciler tarafından bir transit ülke olarak görülse de, Dublin Sözleşmesi uyarınca sığınma başvuruları ilk ulaşılan AB ülkesinde yapılmak zorunda. Sınır güvenliğinin artırılması ve sınıra çekilen dikenli teller neticesinde 2016 yılının Ekim ayında 1150 olan sığınma başvurusu 2017 yılının Aralık ayında 200’e düştüğü bildirildi. Macar Hükümeti’nin 23 Nisan 2018 tarihli açıklamasında ise bir evvelki hafta yasa dışı sınır geçişinin 143 olduğu ve 2 kişinin insan kaçakçılığı suçlamasıyla gözaltında olduğu bilgisi paylaşıldı.