Göçmen ölümlerinin en yoğun olduğu rota olan Akdeniz’de trajediler devam ediyor.

Uluslararasi Göç Örgütünün haberine göre göçmenleri taşıyan bir bot 1 Şubat Perşembe günü Libya açıklarında alabora oldu. Tahmini 100 göçmeni taşıdığı bilinen botta 10 kişi hayatını kaybetti. 2 göçmen ise kıyıya yüzmeye çalışırken balıkçılar tarafından kurtarıldı.

Bu kazanın şok edici olduğunu söyleyen Uluslararası Göç Örgütü (IOM) sözcüsü, Leonard Doyle, bottaki insanların birçoğunun Pakistan kökenli olduklarını tahmin ettiklerini soyledi.

Bu haber yıllardır devam eden trajedinin sadece küçük bir parçası. 1-31 Ocak 2017 tarihleri arasında kayıt altına alınmış bilgilerde, 5,983 göçmen Akdeniz rotasını kullanarak İtalya, Yunanistan ve İspanya’ya ulaştı. 254 göçmen ise Akdeniz rotası üzerinden bu ülkelere ulaşmaya çalışırken hayatını kaybetti.

2018 yılında yine aynı zaman aralıkları incelendiğinde, İtalya, İspanya ve Yunanistan’a ulaşan göçmen sayıları birbirine oldukça yakın. 1 Ocak 2018 ve 31 Ocak 2018 tarihleri arasında belirtilen bu 3 ülkeye toplamda 6,624 göçmen ulaştı, 243 tanesi ise Akdeniz rotasında hayatını kaybetti.