Lübnan’ın son yıllarda kitlesel Suriyeli mülteci akınıyla nasıl başa çıktığını konuşmak üzere Koç Üniversitesi Göç Araştırmaları Merkezi (MİREKOÇ) ile Koç Üniversitesi Asya Çalışmaları Merkezi (KUASIA), “Dünyadaki Kişi Başına En Yüksek Mülteci Oranı ile Başa Çıkmak? Üstesinden Gelmek ya da Uyumsal Yöntemler?” başlıklı bir seminer düzenleyecek.

Suriye İç Savaşı’nın beş yıldan uzun bir süre önce başlamasından bu yana, Lübnan 1 milyon civarında Suriyeli mülteciyi kabul etti (Lübnan Hükümeti’ne göre 1,5 milyon). Dünyadaki en yüksek kişi başına düşen mülteci oranına sahip Lübnan’da Suriyeli mülteciler ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 25’ini oluşturuyor ve bu mültecilerin yüzde 54’ü yardıma muhtaç durumda. Yine de, uzun süren siyasi krize rağmen ülkede herhangi bir çöküş süreci yaşanmadı.

Beyrut Amerikan Üniversitesi’nden Nasser Yassin tarafından verilecek seminerde Lübnan’ın modern tarihinin en büyük mülteci krizi ile başa çıkmasına yardımcı olan tarihsel, sosyal ve siyasal-ekonomik faktörler üzerinde durulacak.

Program 2 Nisan saat 18.00’de Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) konferans salonunda gerçekleşecek.