Son zamanlarda Afrika ve Asya’da meydana gelen sosyoekonomik ve politik dönüşümler, Yunanistan‘a ve daha genel olarak Avrupa’ya göç akışının artmasına neden oldu. Asırlardır farklı kültürlerin kesişim noktası olan Doğu Ege adaları, uzun bir süredir Avrupa’ya girişin en önemli kapılarından biri olarak hizmet veriyor. Bu bağlamda; sınır geçişleri, kültür ve kimlik oluşumu, Avrupa Birliği ve devlet politikası ve “öteki” tartışmaları oldukça önemli hale gelmiştir.

Kültürler, göçler ve sınırların araştırılmasında artan ilgiyle yola çıkarak Yunanistan Ege Üniversitesi (University of Aegean) Sosyal Antropoloji ve Tarih Bölümü, 7.’si düzenlenecek Uluslararası Mezun Yaz Okulu’na “Kültürler, Göç ve Sınırlar” başlığını verdi. Yaz Okulumuz göç hareketlerinin çeşitli kültürel karşılaşmalarda sınır oluşumu süreçleriyle nasıl şekillendiğini ve şekillendiğini inceler. BMSHaber sizler için araştırdı:

Yaz Okulu, beşeri ve sosyal bilimlerdeki öğrencileri ve araştırmacıları bir araya getirmeyi amaçlıyor. Program, altı farklı üniversitenin tanınmış eğitmenleri tarafından teorik ve pratik aktiviteleri kapsayan 5 tematik konu etrafında gerçekleştirilecek:

  • Göç ve sınır araştırmalarında dikkat edilmesi gereken teorik ve metodolojik problemler
  • Göçün kurumsal ve politik koşulları
  • Hareket ve değişim halindeki insanlar: Göçmen grupları, mülteciler ve ev sahibi topluluklar
  • Sınırlar ötesi ve kültürlerarası aktiviteler
  • İnsani yardım ve “mülteci krizi” siyaseti

Organizasyonda hem yerli halkla hem de göçmenlerle iletişim kurma olanağı, film gösterimleri, deniz ulaşımı toplantıları ve mülteci kampı saha gezileri gibi çalışmaların yer alması da dikkat çekiyor. Yaz okulunun katılım ücreti 500 € ancak burs olanaklarının da mevcut olduğu belirtiliyor.

Başvurular için son gün: 15 Mayıs 2018.

Burs başvuruları için son gün: 30 Nisan 2018.

Daha fazla bilgi almak için tıklayınız.