İspanya’nın statü kriziyle gündeme gelen özerk bölgesi Katalonya’da kayıtsız göçmenlerin sayısı bir önceki yıla göre yüzde 54 artış gösterdi.

İşçi Komisyonları adlı sendikanın raporuna göre Katalonya’da bir çok göçmen çalışma izni olmadan kayıt dışı biçimde bölgede kalmayı tercih ediyor. Devam eden ekonomik krizde artan işsizlik ve işverenlerin sosyal güvenlik ödemelerinden kaçınma isteği, göçmenleri kayıt dışı çalışmaya itiyor.

Sendika, Yabancı İşçiler Danışma Merkezi’ne gelen 27741 başvuruyu inceleyerek Katalonya’daki kayıt dışı göçmenlik üzerine kapsamlı bir rapor yayımladı. Ülkedeki ekonomik krizin de başat rol üstlendiği problemin bir diğer sebebi de bürokratik işlemlerdeki karışıklık. Çalışma izni almak ya da izin yenilemek isteyen göçmenlerin uzun süren bir prosedüre tabi tutulduğunu aktaran rapor, Danışma Merkezi’ne başvuran göçmenlerin oranının geçen sene yüzde 47.3’ten yüzde 45.9’a gerilediğini ortaya koyuyor.

Konuya ilişkin, Türkiye İspanya-İlişkileri ve İspanya Siyaseti kitabının yazarı Dr. Özcan Öğüt BMShaber.com’a ülkedeki çalışma hayatı üzerine açıklamalarda bulundu. Katalonya’da çok sayıda kaçak göçmen bulunduğunu belirten Öğüt, son yıllarda bu sayının artış gösterdiğini vurguladı. Çalışma izni olmadan çalışan bir yabancı yakalandığında (kendi rızası dışında) kaçak çalıştırıldığını belirtip iş yerini şikayet ederse işverenin bir miktar para cezası ile beraber kaçak işçiyi legalleştirmek gibi bir zorunluluğu bulunuyor. Eğer işçi şikayet etmezse işverene yüklü rakamlarda cezalar kesiliyor. Çalışma izni için bu kişilerin çalıştıkları yerlerdeki ilgili birimlerden gerekli belgelerle beraber yabancılar şubesine gidip başvuruda bulunması gerekiyor.”