Kanlı Cuma: Yeni Zelanda’da Cami Saldırısı

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde iki ayrı camiye terör saldırısı düzenlendi. Yerel basın organları tarafından ibadet halinde olan 49 kişinin hayatını kaybettiği, 20 kişinin de hayati tehlikesinin bulunduğu belirtildi.

Teröristin saldırı öncesi yaklaşık 70 sayfalık bir bildiri yayınladığı ortaya çıktı. Aşırı sağ ve İslamofobinin manifestosu niteliğinde sayılabilecek bildiri kamuoyunu şaşırtırken saldırganın dehşet anını sosyal medyadan canlı yayın olarak yayınlanması kan dondurdu.

Yeni Zelanda Emniyet güçleri tarafından yapılan açıklamada düzenlenen iki ayrı saldırıdan dolayı 4 kişi gözaltına alındı. Öte yandan yetkililer gün boyu ülke genelindeki camilere gidilmemesi uyarısında bulundu.

Çeşitli medya kuruluşlarının saldırıyı, terör saldırısı olarak adlandırmaktan uzak durması ve olası saldırganların psikolojik sağlık problemlerinin olduğunun iddia edilmesi tepki topladı. Saldırının ardından Avustralya’daki silah edinme yasaları ve İslam karşıtlığı tekrar tartışma konusu haline geldi.