Özellikle Asya ve Kuzey Afrika’dan gelen yabancıların sayısı arttı. Çoğu mülteci yardım merkezlerinde kalıyor. İkâmetleri yasal değil, yani İtalya yasaları buna izin vermiyor. Şehirlerimizde göçmenlerin yaşam koşulları genelde belirsiz: Ne iş bulabiliyorlar ne de ev. Bu yüzden entegrasyonları da zor. Sosyal ve ekonomik sebeplerle vatandaşlar onları kendi refahları için bir tehdit olarak görüyor ve onlara karşı hoşgörüsüz yaklaşıyor.”

 

Bu cümleler İtalya’da okutulan bir ders kitabında geçiyor. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan skandal her yıl onbinlerce göçmenin Akdeniz’i geçerek geldiği İtalya’da yabancı düşmanlığı tartışmalarının fitilini ateşledi. Geçtiğimiz sene deniz yoluyla 180 bini aşkın göçmenin geldiği ülkeye bu sene aynı rotayı kullanarak şimdiye kadar 110 bin kişi geldi. Yabancıların sayısının her sene hızla arttığı İtalya’da çocuklara okutulan ders kitaplarında ön yargılı cümlelerin bulunuyor olması endişeleri de beraberinde getirdi.

Göçmenler hakkında tuhaf ifadeleriyle dikkat çeken kısımlar Anlatıcı Ol (İtl: Diventa Protagonista) isimli kitapta yer alıyor. Görev süresi boyunca göçmen yanlısı tutumuyla takdir kazanan eski Lampedusa belediye başkanı Giusi Nicolini twitter hesabından ders kitabında yer alan skandal cümleleri gündeme taşıdı: “Bu kitaplar vatandaşları hoşgörüsüzlük konusunda eğitmek için uygulamaya konuluyor. Bunları kim seçti?”

Kitapta geçen cümlelere destek verenler de vardı. Zengin kuzey bölgelerinin ayrılmasını hedefleyen ırkçı Kuzey Ligi (İtl: Lega Nord) Partisi’nin lideri Matteo Salvini ifade özgürlüğünün bu konuda neden işletilmediğini sordu ve kitapta geçen ifadelerin yanlış olmadığını savundu. Salvini bununla kalmayarak kitabın daha fazla kişiye ulaşması gerektiğini de kaydetti. Irkçı lider kitaptan 100 tane alarak öğretmen ve öğrencilere dağıtacak.

Skandal, kitaplardaki ifadeleri farkeden bir velinin Facebook’ta söz konusu cümlelerin fotoğrafını paylaşmasıyla ortaya çıkmış, sosyal medyada hızla yayılan görseller sonucu bir çok kişi Yayıncılar Birliği’ne ve Eğitim Bakanlığı’na tepki göstermişti. Artan baskılar sonucu Eğitim Bakanı Valeria Fedeli’nin İtalyan Yayıncılar Birliği’ne ırkçı ifadelerin gözden geçirilmesi için başvuruda bulunmaya karar verdi. Bakanlığın talebi sonrası cümlelerin değiştirilmesi ya da kitabın toplatılması bekleniyor.