İtalya’da aşırı-sağ parti lideri, başbakan olması durumunda yüz binlerce göçmenleri sınır dışı edeceğini söyledi.

 

İtalya’da aşırı sağcı Kuzey Ligi ( Lega Nord ) Partisi lideri Matteo Salvini katıldığı bir televizyon programında eski başbakan Matteo Renzi ve ülkedeki göçmenlerle alakalı çarpıcı açıklamalarda bulundu. Renzi’yi İtalyanlara ihanet etmekle suçlayan Salvini, 4 Mart’da ülkede yapılacak seçimler için Kuzey Ligi’nden aday olacağını söyledi. ABD Başkanı Donald Trump’ın sloganına paralel olarak partisinin sloganını ‘Önce İtalya’ olarak belirleyen Salvini, daha önce de başkan Trump ile olan fotoğrafını Twitter’da paylaşması ve Trump’ı ‘kahraman ve renkli bir kişilik’ olarak gördüğünü söylemesi ile olay olmuştu.

Ülkedeki göçmenler ile ilgili ise, başbakan olması durumunda 100,000 yasa dışı göçmeni bir sene içerisinde sınır dışı edeceğinin vaadini veren parti lideri, şu anki kriz ve işsizlik durumunda göçmenlerin daha fazla karışıklığa yol açacağını iddia etti. Daha önce Kuzey Ligi’nden bir politikacının, gelen göçmenlerin ‘beyaz ırkı yok etmekle’ tehdit ettiğini söylediğinin hatırlatılması üzerine ise, partisini ırkçı suçlamalara karşı savunan Salvini, ırkçılığın tek panzehrinin ise ‘kontrollü göç’ olduğunu söyledi.

Salvini liderliğindeki Kuzey Ligi Partisi, Avrupa Birliği ve göç karşıtı tutumu ile biliniyor. Silvio Berlusconi önderliğindeki Güçlü İtalya ( Forza İtalia ) Partisi ile ittifak halinde bulunan Kuzey Ligi Partisi, bu bloğun 4 Mart’da yapılacak seçimlerde çoğunluğu kazanması halinde Güçlü İtalya Partisi ile birlikte başbakanı belirleyecekler. Forza Italia lideri Berlusconi, vergi dolandırıcılığı mahkumiyeti nedeniyle şu anda bu göreve seçilme hakkına sahip değil.