Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini Milano’da biraraya geldi. Ana başlığı yasadışı göç olan görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında liderler yasadışı göç karşıtlığı ve yaklaşan Avrupa Parlamentosu seçimleri hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Yasadışı Göçmenler Geri Dönmeli

Orban, İtalya’ya ulaşan yasadışı göçmenlerin Afrika’ya geri yollanması gerektiğini söyleyerek Macaristan’ın bu konuda her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu belirtti. Aksi hâlde “insan kaçakçılarına boyun eğileceği” uyarısında bulundu.

AB’nin göçmen politikasının Almanya, Fransa ve İspanya tarafından şekillendirildiğini ve kitlesel göçmen akınının yönetilmeye çalışıldığını fakat Macaristan’ın da dahil olduğu Visegrad grubunun yasadışı göçmen akınını tamamen durdurma amacında olduğunu belirtti. Açıklamalarına Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u eleştirerek devam eden Orban, Macron’u göçmen yanlısı partilerin lideri olmakla itham etti.

 

“O Bir Kahraman”

Salvini’den övgüyle bahseden Viktor Orban, İtalyan bakanla kader ortağı olduklarını ve onun bir kahraman olduğunu belirtti.

İtalya’da Aşırı Sağcı Lider: “Göçmenler Gidecek”

Salvini ise görüşmenin Avrupa’nın kaderini değiştirecek görüşmelerden biri olduğunu belirterek iki ülkenin tarihsel bir kırılma noktasına yakın olduğunu söyledi. Brüksel’in göçmenler hakkındaki taleplerinin iki ülke için de kabul edilemez olduğunu belirten İtalyan bakan, sınırları korumak için gerekirse illegal göçmenleri tutuklama yoluna gitmekten çekinmeyeceklerini belirtti.