İsveç’te Somali Asıllı Milletvekili: Leila Elmi

Leila Elmi

Göçmen karşıtı politikaların yükselişe geçtiği İsveç’te Somali asıllı Leila Ali Elmi, Yeşiller Partisi’nden milletvekili seçilerek İsveç parlamentosuna giren ilk Müslüman ve başörtülü kadın oldu.

Seçimler öncesi pek tanınmayan ve partisi tarafından 21. sırada aday gösterilen Leila Elmi, tercihli oylarda yüzde 5 barajını aşarak ikinci sıradaki adayın yerine milletvekili seçildi. 1461 oy alan Elmi, İsveç Parlamentosu Riksdag’a giren ilk Müslüman ve başörtülü kadın oldu.

İsveç’te Doğu Afrikalıların en yoğun olarak bulunduğu Göteborg şehrinden aday olan Somali asıllı Elmi, siyaset hayatına ilk adımını 2014’te Göteborg’un banliyösü olan Angered’de belediye konseyinde görev alarak atmıştı.

Göteborg’un kenar mahallesindeki banliyölerinde doğup büyüdüğünü söyleyen Elmi, ”Kenar mahallerinin en büyük sorununu ben bilirim. Özellikle eğitim ve okullar oldukça kötü. Ekonomik ve sosyal durumlar da iç açıcı değil. Parlamentoda bu konuların üzerine çalışmalar yapacağım.” ifadesini kullandı.

Yeşiller Partisi, 349 sandalyeli İsveç Parlamentosunda 4. parti olarak yer alıyor ve son seçimlerde 25 milletvekili çıkardı.

İsveç’te 9 Eylül 2018’de yapılan seçimlerde, göçmen karşıtı İsveç Demokratları Partisi oyların yüzde 17.6’sını alarak seçimlere damgasını vurmuştu.

 

Kaynak: Euronews