10-11 Mart tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen “İslamofobi ile Mücadele: Kapsamlı ve Etkin Çözümlere Doğru” çalıştayı sona erdi. Bir çok ülkeden katılımın sağlandığı etkinlikte Avrupa’da yükselen İslam karşıtlığına dair uzman görüşleri yer aldı.

 

Göç Araştırmaları Vakfı (GAV) ve Fransa merkezli İslamofobi’ye Karşı Kolektif’in (CCIF)  düzenlediği çalıştaya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, 25. Dönem Hatay Milletvekili Mehmet Alğan, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu başkanı Süleyman Arslan, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Mehmet Köse, çeşitli kurum temsilcilerinin yanı sıra akademisyenler ve uzmanlar katıldı.

 

Programda Avrupa’da ard arda gerçekleşen seçimlerde şaşırtıcı derecede başarılı sonuçlar alan aşırı sağ partilerin özgürlükçü gelenek açısından bir tehdit oluşturduğu vurgulandı. Siyasi söylemlerde göze çarpan İslam karşıtlığının git gide normalleşmeye başladığı ve Avrupa merkez siyasetini ele geçirmeye başladığı kaydedildi.

 

Eğitim, istihdam ve hukuk başlıklarıyla İslamofobinin ele alındığı çalıştayda İslamofobiyle mücadele yöntemleri de ele alındı.

 

Programı değerlendiren Mehmet Alğan, yurt dışında partner kurumlarla bilgi paylaşımının önemine dikkat çekerken, farklı toplumların problemlerin bir arada değerlendirilmesinin çözüm üretme noktasında etkili olacağını belirtti. Büyüyen İslamofobi tehlikesine karşı sivil grupların birlikte mücadele için adım atmasının önemli olduğunu kaydeden Alğan, benzer toplantıların çözüm odaklı konseptlerle sürmesini temenni etti.

 

Bosphorus Migration Studies’ten 6 araştırmacının raportörlük görevi yürüttüğü çalıştayda ortaya çıkan bulguların Nisan ayı sonunda bir eylem planı olarak yayımlanması bekleniyor.

 

*Manşet: Mustafa Yeneroğlu (Göç Araştırmaları Vakfı Başkan V., AK Parti İstanbul Milletvekili) programın açılış konuşmasını yapıyor.