İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu 3 Nisan Salı günü yaptığı açıklamada, ülkesindeki yoğun baskıya boyun eğerek binlerce hapiste veya gözaltında tutulan Afrikalı sığınmacıların yeniden yerleştirilmesini kapsayan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile yaptığı anlaşmayı iptal ettiğini açıkladı. Netanyahu, Facebook sayfasından “Bu anlaşmanın uygulanmasını askıya almaya ve anlaşmanın şartlarını yeniden düşünmeye karar verdim” yazılı bir mesaj paylaştı.

Anlaşmanın imzalanması, sağ görüşlü Likud Partisi’nin ve koalisyonun bazı üyeleri tarafından ağır şekilde eleştirilmişti. İsrail’de bulunan yaklaşık 37 bin Afrikalı sığınmacıdan 16 bin 250’sinin batı ülkelerinde yeniden yerleştirilmesine karşılık geri kalan sığınmacılara İsrail’de kalma hakkı verilmesini ön gören anlaşmanın askıya alınması, siyasi zayıflık olarak görülüyor.

Anlaşmanın askıya alınmasının ardından 4 Nisan Çarşamba günü, Kudüs’ün merkezinde yüzlerce sığınmacı kalmalarına izin verilmesini ve sürgünlerin durdurulmasını talep eden bir gösteri düzenledi.