Avrupa Birliği ülkelerinde sığınma amaçlı başvuranların sayısı düşmesine rağmen İspanya’da bu rakam 2016 verilerinin iki katına çıktı.

Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komisyonu İspanya sözcüsü Maria Jesus Vega, bu sene toplam 31.700 kişinin İspanya’ya sığınma amaçlı başvuru yaptığını ve bu rakamın bir önceki sene itibariyle iki katına çıktığını bildirdi. İspanyol medyasına konuşan Vega, 2017 senesinde AB ülkelerine yapılan sığınmacı başvurusunun bir önceki seneye göre % 43 oranında düştüğünü belirtirken, İspanya’da başvuru sayısının arttığını vurguladı.

İspanya’ya yapılan sığınmacı başvurularındaki artışa rağmen Almanya, İtalya, Yunanistan ve Fransa’daki rakamların hala altında olduğunu hatırlatan Vega, çatışmalardan kaçan ve zulüm gören insan sayısının her geçen gün arttığını ifade etti.

Bununla beraber, İspanya’ya yapılan sığınma taleplerinin büyük bir bölümünü ise son yıllarda ciddi politik karışıklıkların olduğu Venezuela’dan kaçan insanlar oluşturuyor. 10.600 sığınma talebinin 4.300’ü Venezuellalılara aitken 2.500’ünü Suriyeliler ve Kolombiyalılar yaptı.