Araştırmaya göre muhafazakar parti üyelerinin çoğunluğu ölüm cezasını destekliyor.

 

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, iktidardaki Muhafazakar Partinin üyelerinin çoğunluğu idam cezasını destekliyor.

Londra merkezli Queen Mary Üniversitesinin ülkedeki 4 büyük siyasi parti üyeleri arasında yaptığı araştırmanın sonuçları “Halk: İngiltere’de siyasi parti üyeleri” başlıklı raporda ele alındı.

Brexit müzakereleriyle gündemden düşmeyen ülkede halihazırda iktidarı elinde tutan Muhafazakar Partinin yanı sıra ana muhalefetteki İşçi Partisi, İskoçya Ulusal Partisi (SNP) ve Liberal Demokrat Partinin toplamda 4 bin 177 üyesiyle yapılan anketlere dayanan rapora göre Muhafazakar Parti üyelerinin yüzde 54’ü bazı ciddi suçlar için idam cezasının geri getirilmesini istedi.

Ölüm cezasına destek oranı SNP üyeleri arasında yüzde 23, İşçi Partisinde yüzde 9 ve Liberal Demokrat Partide ise yüzde 8’de kaldı.

Brexit İçin Yeniden Referandum

Brexit olarak adlnaıdırlan “İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması”  konusunda yeni bir referandum yapılmasına Liberal Demokratların yüzde 91’i, SNP üyelerinin yüzde 87’si ve İşçi Partililerin yüzde 78’i destek verirken, bu oran Muhafazakarlar arasında yüzde 14’ü geçemedi.

Muhafazakarların sadece yüzde 25’i İngiltere’nin Brexit’in ardından da Ortak Pazar’a üyeliğinin sürmesini isterken, bu oran Liberal Demokratlarda yüzde 96, SNP’de yüzde 95 ve İşçi Partisinde yüzde 87 oldu.

İngiltere’de İdamın Geçmişi

Ülkede ölüm cezası son kez 1964’de infaz edilmiş ancak bu ceza vatana ihanet suçu için 1998’e kadar yasalardaki yerini korumuştu. Ülke, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ölüm cezası ile ilgili 13. protokolünü 2003’te kabul etmişti.

Ülke önceki yıl yapılan referandumda seçmenlerin yüzde 52’sinin oyu ile AB’den ayrılma kararı almıştı.