Bu yıl 5-14 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Filmekimi izleyicilerle buluşuyor. Birçok ödüllü filme ev sahipliği yapan bu festivalde gösterime giren filmler arasında göç ve aile kavramını anlatan ilgi çekici bir film var. Kefernahum (Capharnaüm) isimli bu film Lübnan’ın bu yılki Oscar adayı. Kefernahum’un konusu ise şöyle:

“–Neden anne-babana dava açtın? –Beni dünyaya getirdikleri için.” diyaloğuyla başlayan film Zain isimli bir çocuğun hikayesidir. Beyrut’ta yaşayan 12 yaşındaki Zain, bazen tek başına bazen de mülteci bir kadınla yaşamaktadır.  Bir gün kendisiyle yeterince ilgilenilmediğini farkederek anne ve babasını mahkemeye vermeye karar verir.

Küçük bir çocuğun gözünden göçmenlik ve aile kavramını en güzel şekilde anlatan bu filmin yönetmenliği ise Lübnanlı yönetmen Nadine Labaki’ye ait. Aile ve göç kavramını çarpıcı bir şekilde gözler önüne seren Labaki, bu film ile 2018 CANNES Jüri Ödülü’nü kazandı. Film izleyicileri 12 yaşındaki Zain’in hayatına ve yaşadıklarına birkaç saatliğine de olsa misafir edecek. Filmi merak eden izleyiciler 5-14 Ekim 2018 tarihlerinde filmi izleyebilirler.

(Berna Bağcılar & Filiz Er)