450 binin üzerinde Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye’nin güney sınır şehri Hatay’da Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Euronews Türkçe servisine bağlandığı yayında yeni göç dalgalarına hazır olduklarını açıkladı.

Suriye’de iç çatışmaların başlayıp Türkiye’ye ilk kitlesel göçlerin başlamasından bu yana, altı buçuk yıldır krizin odak noktasında bulunan sınır şehri, coğrafi konumu gereği muhtemel yeni akınların da varış noktası olarak görülüyor.

 

“Güvenli Bölge” Vurgusu

Belediye Başkanı Savaş Hatay halkının krizden doğrudan etkilendiğini aktarırken, Türkiye’nin Afrin’de düzenlediği operasyon sonrası yeni kitlesel hareketlerin söz konusu olabileceğine dikkat çekti. “Eğer yeni bir sığınmacı dalgasıyla karşılaşırsak hem Hükümetimiz hem Türk Kızılayı gibi STKlar güvenli bölgelerde bu insanları karşılayıp onlarla ilgilenecektir” ifadelerini kullanan Başkan, Suriye içinde oluşturulacak bölgelerde sığınmacıların yaşayabileceği alanlar oluşturulduğunu bildirdi.

 

Türkiye’de Suriyeli Sığınmacılar

Suriye’de barışçıl gösterilerle başlayan protestoların silahlı çatışmalara dönüştüğü 2011’den bu yana milyonlarca kişi ülkesini terk etmek zorunda kaldı. 2015’te zirveye ulaşan göç hareketlerinin ardından Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların sayısı 3.4 milyonu aştı.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 2017’nin son günlerinde açıkladığı verilere göre Suriyelilerin yalnızca 228 bini kamplarda yaşıyor. En çok Suriyeli sığınmacıya sahip il İstanbul (537 bin) olurken onu Şanlıurfa (462 bin) ve Hatay (457 bin) takip ediyor.

Suriyelilerin yerli nüfusu geçtiği tek il Kilis (%100,83) oldu. Hatay’da sığınmacıların yerli nüfusa oranı yüzde 29 seviyesinde.