Amerikan Başkanı Trump Perşembe günü yaptığı açıklamada Amerika Birleşik Devletleri’nin sığınma sisteminin kötüye kullanımını engellemek için bir hükümet planı hazırladıklarını söyledi. Bu plan güney sınırında göçmenleri süresiz tutmayı ve ülkede kalmalarını zorlaştırmayı amaçlayan devasa çadır kentleri içeriyor.

Birçok haber kanalında canlı yayınlanan Beyaz Saray’daki açıklamasında Trump plan hakkında çok az bilgi verirken, son zamanlarda sıklıkla yaptığı Orta Amerika’dan başlayan “karavan hareketi”nin ulusal bir güvenlik tehdidini temsil ettiği yönündeki iddialarını yeniledi; çok sayıda çocuklu aileleri de içeren grubu tehlikeli ve işgalci olarak tasvir etti.

Trump, bu acil durum planlarının, ABD’yi koruyacağını söylerken planı için yasal bir gerekçe sunmadı ve bu konuda sorulan soruları görmezden geldi.

Başkan Donald Trump “Yasalarımızı çiğneyen, kurallarımıza meydan okuyan, sınırlarımızı ihlal eden, ülkemize yasadışı yollardan girenler tarafından cömertliğimizin kötüye kullanılmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Trump açıklamasında, yasadışı kervanlar olarak tasvir ettiği grubun şu an vakit kaybettiklerini, hemen geri dönmelerini ve yasal olarak başvuruda bulunmalarını istedi. Trump, “İltica, yoksulluk içinde yaşayanlar için bir program değildir. Dünyada yoksulluk düzeyinde yaşayan milyarlarca insan var. Amerika Birleşik Devletleri hepsini kabul edemez” dedi.

Sınır dışı edilemeyen göçmenlerin yakalanması ve serbest bırakılmasının sona ereceğini söyleyen Trump: “Artık serbest bırakmıyoruz. Sınır dışı edilme işine kadar bizimle kalacaklar” dedi. Başkan ayrıca, “gelecek hafta bir hükümet emri çıkaracağını” ve bunun “oldukça kapsamlı olacağını” da sözlerine ekledi.

Orta Amerika kaynaklı göç dalgası ABD’li yetkilileri endişelendiriyor.

Sınıra 5200 Ek Asker

Honduraslı göçmen grubu Amerika’ya doğru yollarına devam ederken Amerika Savunma Bakanlığı Pentagon, sınır devriyelerine yardımcı olması amacıyla 5 bin 200 askeri Meksika sınırına gönderdi. Amerika Kuzey Kuvvetleri Komutanı General Terrence O’Shaughnessy yaptığı açıklamada, “Sınır güvenliği ulusal güvenlik demektir” ifadelerini kullandı. General, halihazırda sınır bölgesine sevk edilmiş olan 2 bin 100 ulusal muhafıza ek olarak 5 bin 200 askerin daha sınıra gönderileceğini söyledi.

Başkan Trump’ın açıklamasında ABD-Meksika sınırında ABD askerlerinin taş atılması halinde askerlerin ateş açma hakkına sahip olacağını söylemesi endişeleri artıran noktalar arasında.

 

Orta Amerika’nın Göç Kervanı

Birleşmiş Milletler Orta Amerika’dan Amerika Birleşik Devletlerine doğru yola çıkan göçmen kervanının 7 bin kişiden fazla olduğunu belirtmişti. Trump, Meksika polisi ve ordusunun, ABD’nin güney sınırına gelen göçmenleri durdurmakta yetersiz kaldığını belirterek ”acil durum” ilan etmişti. Meksika güvenlik görevlileri tel örgüleri aşıp tarafsız bölgeye geçen göçmenlere müdahale etmiş, taş atan göçmenlere biber gazı ile karşılık verilmişti. Honduraslı göçmenlerden bazıları da Suchiate Nehri’nden sallarla Meksika tarafına geçmeye çalışmıştı.

Amerikan Birlikleri, Kuzeyi yaya olarak kat eden bir göçmen kervanıyla buluşmak için Meksika ile ABD sınırına gitmeye başladı. Salı günü itibariyle kervanın Brownsville/Teksas’a 10 günlük yolu kalmış olacak. Uçakla seyahat eden Amerikan silahlı kuvvetleri ise muhtemelen kervandan önce sınıra ulaşacak.