Uluslararası göç, Avrupa’da son yıllarda gerek akademi gerekse kamu politikalarında önemli bir çalışma alanı haline geldi. Hem göç alan hem de göç veren devletler için konunun küresel dinamiklerini anlamak üzere her geçen gün daha fazla uzman ve araştırmacı uluslararası göç sorunuyla ilgilenmeye başladı. Bu nedenle, bu yaz birçok kurumda göç konusunun farklı yönlerini incelemek üzere yaz okulu düzenleniyor. BMSHaber bunlar arasından iki tanesini okurları için derledi:

 

Odysseus Network

Avrupa Komisyonu’nun desteğiyle 1999 yılında kurulan Odysseus Network for Legal Studies on Immigration and Asylum in Europe işbirliğinde Université Libre de Bruxelles tarafından düzenlenecek olan yaz okulunda Avrupa Birliği’nin (AB) göç ve iltica politikası hukuki bir çerçeveden incelenecek. Derslere ek olarak, Avrupa’nın her yerinden iltica ve göç alanlarında yüzlerce katılımcıdan oluşan bir grubun içinde olabilmek bakımından eşsiz bir fırsat sunuluyor. Programa yüksek lisans ve doktora öğrencileri, araştırmacılar, öğretim üyeleri ve AB ve Üye Ülke yetkilileri, STK’lar ve Uluslararası Örgütlerden temsilciler, avukatlar ve daha fazlası katılımcı olarak kabul ediliyor. AB üye devletlerinde temsil edilen Odysseus Network ile çalışan akademisyenler tarafından verilecek derslerde katılımcılar İngilizce veya Fransızca olarak eğitim almayı tercih edebiliyor.

2 – 13 Haziran tarihinde Brüksel’de düzenlenecek yaz okuluna başvurular 15 Mayıs tarihine kadar bu adresten yapılabilir.

 

Afrika ve Akdeniz

Uluslararası Göç ve İltica Yaz Okulu, 9 – 14 Haziran tarihleri arasında İtalya’nın Bolonya şehrinde gerçekleşecek. Africa e Mediterraneo tarafından düzenlenen yaz okulunda bu sene AB üye ülkelerindeki mültecilerin ekonomik entegrasyonu üstünde durulacak. Programda, göç alan ülkelerde hem başarılı bir entegrasyon sağlamak hem de ülke ekonomisini geliştirmek için mültecilerin iş piyasasına katılımının önemi vurgulanacak. Yaz okuluna göç veya iletişim alanında çalışan yüksek lisans öğrencileri, araştırmacılar, uzmanlar, gazeteciler, uluslararası kuruluş ve STK üyeleri ve kamu çalışanları başvurabilir.

Son başvuru tarihi 15 Haziran olan Uluslararası Göç ve İltica Yaz Okulu’na buradan başvurabilirsiniz.