Avrupa’nın, azalan nüfus artış hızının neden olduğu demografik gerçeklikle yüzleşmesi gerektiğini belirten İtalya Başkanı Paolo Gentiloni, güvenli göçmen akışına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Göçmenlerin güvenli bir biçimde Avrupa’ya ulaşımının önemini vurgulayan İtalya Başbakanı açıklamasında göç meselesinin kültürel ve ekonomik yönlerine değindi. Başbakan ayrıca, yasa dışı göçün güvenli ve organize edilebilir bir hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Başbakan Gentiloni, İtalya’nın göçmen kaynağı ülkelere yapılan yardımları arttırdığını ve fakat bu yardımların buradaki insanların hayat standardını yükseltmesinin on yıllar alacağını düşündüğünü belirtti.

İtalya sonuçlardan memnun

Sözlerine “Avrupa’nın onurunu koruduk” diyerek devam eden İtalyan lider, İtalya’nın süregelen göç ve göçmen krizi karşısında gösterdiği yönetiminden ve bu yönetimlerin sonuçlarından dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirdi. Başbakan’na göre İtalya, göçmenlerin güvenliği için gerekli insan koridoru oluşturmada oldukça başarılı oldu.

Sağ partiler göçmen politikasından rahatsız

Paolo Gentiloni’ nin bu açıklamalarına ise eleştiriler gecikmedi. Mart ayında seçime gidecek olan ülkede göç krizi, seçim propagandalarında önemli bir yer tutmakta. Ülkedeki güçlü sağ partiler, hükümetin “açık kapı” politikasını eleştirerek, İtalya’nın göçmenlerden ziyade yüksek doğum oranına ihtiyacı olduğunu belirttiler.