Niçin Tez Konumuzla İlgili Eğitim Çalışmalarına Katılmalıyız?

Sertifika almak için mi? Gezmek ve yeni yerler görmek için mi? Toplum farkındalığını arttırmak için mi? Eğitim ağı oluşturmak için mi? Akademik doyuma ulaşmak için mi? Ya da bilime katkı sağlamak için mi? Bu sorular zinciri uzar gider. Eğitim hayatımızı şekillendiren bu soruya kendi deneyim ve gözlemlerimden yola çıkarak cevap vermeye çalıştım.

Hepimizin yaşadığı sorunların hepsi birbirine benziyor az çok. Uzun ve yorucu bir süreç olan doktora eğitimi: Danışman bulmak (hatta bulamamak) danışmanla yaşanan iletişimsizlik, geri bildirim eksikliği ve tüm bunlara bağlı olarak ortaya çıkan motivasyonsuzlukla çıkmaza doğru ilerleyebilir. Bu süreçlerin nasıl üstesinden gelinebilir bilgisini sizlerle paylaşmak için kaleme aldım bu yazıyı.

Hedefe odaklanmak, sizi amacınıza ulaştıracak eğitimlere ve çalışmalara katılmak, bu olumsuz süreci kolaylıkla atlatmanıza yardımcı olur. Sizlere tavsiyem, çalışma konunuzla ilgili seminerleri, konferansları, panelleri ve güz+yaz okullarının bir listesini çıkarmanız. Bu liste doğrultusunda önceliklerinizi ve adımlarınızı belirlemeniz çünkü düzenlenen her aktiviteye katılmanız mümkün değil. Nitekim ben de, motivasyonumun çok düşük olduğu bir dönemde hatta doktorayı bir süre rafa mı kaldırsam diye düşündüğüm bir aşamada BMSHaber Yeni Yazarlarını Arıyor haberi ile Göç Araştırmacıları Platformu‘nu bularak düşüncelerimin değişme sürecine bir adım attım.

GAR_GUZ_OKULU_ODTU_v1

GAR tarafından düzenlenen eğitim programına katılmak; doktora konum üzerine yoğunlaşmamı ve düşünmemi sağlarken BMSHaber de eğitim programlarından edindiğim deneyimleri ve tecrübeleri kitlelere aktarmama yardımcı oldu. GAR tarafından 8 – 12 Eylül tarihleri arasında ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Göç Araştırmaları Güz Okulu, göç alanında bilgi üretimine katkıda bulunmak isteyen, yaratıcı, eleştiriye açık, çoğunluğunu kadınların oluşturduğu 18 katılımcıyı konusuna hakim eğitimcilerle bir araya getirdi.

İlhan Zeynep Karakılıç ve Serap Fiso programdan sunumlarını gerçekleştiriyor.

Farkındalık yaratmak adına seçilen tez konusunun iyi bir araştırma yöntemi, uygun bir teorik yaklaşım ve doğru bir okuma listesi ile nasıl ilgi çekici hale getirilebileceğini anlamamızı sağladı. Katılımcılara kendilerini ifade etme özgürlüğü sunan bu program, hiç bir soruyu yanıtsız bırakmayarak katılımcılarını akademik doyuma ulaştırdı. Yukarıda sorulan niçin eğitimlere katılmalıyız sorusuna bilgi doyumuna ulaşmak ve toplumsal farkındalığı arttırmak cevabını arayanlar için tam manasıyla karşılığını veren bir program oldu.

Programın ardından katılımcılar sertifikaları ile.

BMS Haber ise motive edici bu yazıyı sizlerle paylaşmama izin veren platform. BMS Haber, 2015 yılında  göç çalışmaları ve yazıları ile toplumda farkındalık oluşturmayı hedefleyen, “genç araştırmacıların kendini geliştirebileceği bir platform olarak tasarlandı”. Niçin sorusundaki bilime katkı sağlamak ve bilgi ağı oluşturmak kısmını, BMSHaber Yeni Yazarlarını Arıyor yazarlarını arıyor ilanı sayesinde cevaplayabileceğimi düşünerek bu platformda yer almak için başvuruda bulundum ve olumlu bir geri dönüş aldım. Eğer bu yazı başarılı olursa bundan sonraki yazılarım Göç konusunu ele alacak.

Son olarak vurgulamak istediklerim: Yenilikçi, yaratıcı, bağımsız, durdurulamaz olduğumuzu savunuyorsak ve bilgi üretimi kahramanlığını kendimize misyon edindiysek düşüncülerimizi dile getirmekten, soru sormaktan ve eleştirilmekten korkmamalı ve kabuğunuzu kırmaya başlamalısınız. Denemekten ve başarısız olmaktan, soru sormaktan ve eleştiri almaktan çekinmemelisiniz. Asıl uygulayamamaktan, tembellikten ve bahaneler zincirinden korkmalısınız. Sosyal medyayı çalışma konunuzla ilgili platformları ve çalışmaları takip etmek için kullanmanızı tavsiye ederim. Yenilikçi ve farklı düşüncelerin paylaşıldığı çalışmalara katılın ki öz eleştiri becerileriniz gelişsin. Bunları düzeltmek için geç kalmadınız, aramaya devam etmelisiniz kim bilir sizin de karşınıza bir GAR güz okulu veya BMSHaber Yeni Yazarlarını Arıyor bildirimi çıkabilir.