Fransa Ulusal Meclisi göçmenlere yönelik sert önlemler içeren göç reformunu onayladı. Yeni yasa sığınma başvurularının teslim süresini kısaltırken yasadışı göçmenlerin gözaltı süresini iki katına çıkarıyor. Bununla birlikte söz konusu yasa ülkeye yasadışı yollarla girenler için bir yıllık hapis cezası getiriyor.

Yasa, geçtiğimiz haftalarda  61 saat süren uzun tartışmalardan sonra meclisten geçti. 228’e karşı 139 oyla kabul edilen yasa tasarısı için 24 milletvekili de çekimser oy kullandı.

 

Sığınma Prosedürü Değişiyor

Fransız hükümeti yasa tasarısını seçim vaadini gerçekleştirmek amacıyla ilk defa şubat ayında meclise sunmuştu. Buna göre sığınma talebinde bulunanlara başvurularını tamamlamak için verilen 120 günlük süre 90 güne düşürüldü. Ayrıca sığınma talebinin reddine itiraz etmek için başvuru sahiplerine sadece 2 hafta süre tanınıyor.

Yasayla birlikte gelen bir diğer önemli değişiklik de sınır dışı edilecek olan göçmenlerin gözaltı merkezlerinde tutulma süresinin 45 günden 90 güne çıkarılması oldu. Yasanın ilk taslağında bu süre 135 gündü ancak daha sonra hükümet bu süreyi 90 güne indirdi.

Bununla birlikte yasa, iltica başvuruları kabul edilen kişilere Fransa’daki hayata daha iyi uyum sağlamaları için daha fazla yardımda bulunmayı da vaat ediyor.

 

Sol Partiler Tepkili

İktidar partisi yasanın sığınma talebi sürecini hızlandıracağını iddia ediyor. Muhalefet partileri ise farklı gerekçelerle yasaya karşı çıkıyor. Sol eğilimli partiler yasayı içerdiği katı önlemler yüzünden eleştirirken, sağ çizgide politika yapan partiler bu önlemleri yetersiz buluyor.

Yeni yasa sadece iktidarla muhalefet arasında tartışmalara yol açmakla kalmadı. Emmanuel Macron’un başında olduğu iktidar partisi La République en Marche (LREM) milletvekilleri çoğunlukla yasanın lehine oy kullansa da aralarında buna destek vermeyenler de mevcut. LREM milletvekili  Jean-Michel Clément yasanın aleyhine oy kullandı ve daha sonra yaptığı bir açıklamayla partiden ayrıldığını duyurdu.

 

İnsan Hakları İhlallerine Yol Açar mı?

İnsan hakları örgütleri de yasanın getirdiği yeni uygulamalardan endişe duyuyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü(Human Rights Watch) sığınma başvurularının süresinin kısaltılmasının “durumu en hassas olan sığınmacıları olumsuz yönde etkileyebileceğini çünkü bu insanların büyük olasılıkla başvuruların son teslim tarihini kaçıracağını” söylüyor. Örgütün Fransa direktörü  Bénédicte Jeannerod “yasanın iltica sistemini daha etkili hâle getirme maskesi altında bir dizi önlem getirerek insanların korunmaya olan erişimini azalttığını” söyledi.

Uluslararası Af Örgütü Fransa şubesi yasanın meclisten geçmesinden birkaç dakika sonra açıklama yaparak “yasanın göçmenler ve sığınmacılar için tehlikeli olduğunu ve Fransa’daki göçmenlerin ve sığınmacıların karşılaştıkları sorunları çözmekte başarısız olduğunu” söyledi.

Yasa haziran ayında tartışılmak üzere Fransız parlamentosunun üst kanadı olan Senatoya gönderilecek.