Estonya’da Mülteci Aileleri İçin Örnek Proje

Estonya

Mülteci Sözleşmesi’ne göre, sığınmacılar düzensiz sınır geçişi nedeniyle cezalandırılamaz.

Demokratik olmayan ülkelerden gelen göçmenlerin ülkeye yasadışı giriş yapmalarından ötürü cezalandırılamayacaklarını öngören 1951 Cenevre Sözleşmesi’ni 1997 yılında imzalayan Estonya’nın, kaçak göçmenlere defalarca para cezası uyguladığı öğrenildi. Zulümden kaçarken yasal şartları yerine getiremeyecek durumdaki sığınmacıların özel durumunu dikkate almayan bu uygulamanın hukuksuz olduğu belirtildi.

Estonya İnsan Hakları Merkezi geçtiğimiz günlerde, sınırdan yasadışı yollarla geçerek devlete zarar verme iddiasıyla cezalandırılan bir mülteci ailesine yardım etti. Genel Savcılık Ofisi’nin kararı ile para, Estonya’da yeni bir hayata başlayacak olan aileye geri verilecek.

UNHCR’ın yerel ortağı olan Estonya İnsan Hakları Merkezi, sığınmacılara ve mültecilere yasal destek sağlıyor. Bu yıl 40’tan fazla sığınmacıya ve uluslararası korumadan yararlanan 20 göçmene Tallinn University of Technology’den hukuk öğrencileri ve gönüllü avukatlar tarafından hukuki danışmanlık verildi. Refugee Legal Aid Clinic adı verilen proje kapsamında haksız tutuklama emirlerine ve sığınma başvurularının reddedilmesine itirazlar sunuldu ve birçok olumlu sonuç alındı.