Erken seçimin ilanıyla beraber Suriyeli sığınmacıların oy kullanıp kullanamayacakları başta sosyal medya olmak üzere gündeme oturdu. Bu platformlarda özellikle nefret söylemleri üzerinden yapılan dezenformasyon süreçleri artık endişe verici bir hal aldı. Suriyelilerin erken seçimde oy kullanacağına dair çok sayıda içerik ortaya çıktı.

Bazı haber siteleri de bu konudaki bilgi kirliliğini gidermek için önemli röportajlar gerçekleştirdi. “Suriyeli sığınmacılar oy kullanacaklar mı?” “Suriyelilerin oy kullanmak için hangi şartları karşılamaları gerekiyor?” “Kaç Suriyeli oy kullanacak?” gibi sorular da aklımızı kurcalayan sorular arasında bulunuyor. Peki bu soruların doğru cevabı nedir?

 

Vatandaş Olmadan Mümkün Değil

Öncelikle Türkiye’de seçmen olmanın ilk şartı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Yani sığınmacı statüsündeki Suriyelilerden Türk vatandaşlığına başvurup kabul edilenler, ilk şartı karşılamış oluyorlar. İlk şartı karşılayan Suriyeli seçmenlerin de Türk seçmenler gibi oturum ve nüfus bilgilerinin güncel ve doğru olması şartlarını karşılaması gerekmektedir.

Türk-Alman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi ve Göç Uzmanı Prof. Dr. Murat Erdoğan’ın verdiği  mülakatta yaklaşık 50 bin Suriyeli’nin Türk vatandaşlığına kabul edildiğini belirtti. 2017 yılından bu yana başlatılmış olan “nitelikli Suriyeli”lerin Türk vatandaşlığına geçirilmesi projesi kapsamında 12.000 kişi Türk vatandaşlığı kazanmıştır. Aileleriyle birlikte toplam sayının 55.000’e ulaştığı göz önüne alındığında ortalama olarak 20.000 ile 30.000 arasında değişen 18 yaşının üzerinde olan Suriye asıllı vatandaş oy hakkını kullanabilecek.

Erken seçimde her Suriyeli sığınmacının oy kullanacağı şeklinde oluşan algı yanlışken Türk vatandaşlığına kabul edilen ve gerekli şartları sağlayan yaklaşık 20.000 ile 30.000 arasında Suriye asıllı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının oy kullanabileceği doğrudur.