ENAR’dan Araştırmacı Çağrısı: Terörle Mücadelenin Etkileri

enar

ENAR’dan nitel araştırma yöntemlerinde uzman araştırmacılar için çağrı: Terörle mücadele ve karşı radikalleşmenin ırkçılık riski altındaki gruplara etkisi

ENAR (European Network Aganist Racism- Irkçılığı Karşı Avrupa Ağı), terörle mücadelenin, ırkçılık ve ırk ayrımcılığı riski altında olan gruplara olan etkisini araştırmak için nitel araştırma yöntemlerinde uzmanlaşmış yetenekli ve deneyimli araştırmacılar arıyor.

Avrupa Birliği‘ne üye olan ülkelerde artan terör saldırılarına karşılık olarak üretilen politikaların üretkenlikten ziyade genel bir korku duygusu oluşturduğunu öne süren ENAR, varolan ve geliştirilen politikaların etnik-dini azınlıklar ve göçmenler üzerinde ayrımcı bir etki ortaya çıkardığını belirtiyor. Azınlık grupları üzerindeki bu ayrımcı etki üzerine ise yeterince araştırma ve veri üretilmediğine dikkat çekiliyor.

Terörle ilişkili cezai ve idari önlemlerin gruplar ve bireyler üzerindeki etkisini ölçmek üzere saha araştırması gerçekleştirmeyi planlayan ENAR’ın, araştırmayı planladığı ülkeler ise şu şekilde: Belçika, Fransa, Almanya, Macaristan, Hollanda, Polonya ve İspanya.

Gerekli görevleri yerine getirecek ve saha araştırmasını gerçekleştirecek her araştırmacıya ise maksimum 2,500 Euro hibe edilecek.  Bu ödeme araştırmacıların bütün idari masrafları, vergileri ve gerekirse KDV’yi kapsayacak. Ancak, bu ödeme görüşmeler ve odak gruplarıyla ilişkili teknik masrafları karşılamıyor.

Temel görevler ve sorumluluklar

ENAR Takımı ve Araştırma Koordinatörlüğünün işbirliğinde olmak üzere;

 1. Irkçılık ve ırk ayrımcılığı riskinde olan gruplarla görüşerek odak grupları oluşturmak. Vaka çalışması olarak her ülkede farklı grupları temsil eden 3 farklı odak grubu oluşturmak. Her grup 6 ve 8 kişi arasında olmalı.
 2. Sivil toplum çalışanları, politika yapıcılar, uygulayıcılar ve terörle mücadele konusunda deneyimi olan kişiler dahil olmak üzere 25 kişiyle bireysel görüşmeler gerçekleştirmek.
 3. Ülkedeki terörle mücadele mevzuatı ve politikasıyla ilgili ikincil bir araştırma gerçekleştirmek.
 4. Araştırma bulguları üzerine bir rapor hazırlamak.

Aranan Nitelikler

 1. Terörle mücadele, güvenlik, eşitlik ve ayrımcılık karşıtlığı konularında bilgi sahibi olma.
 2. Terörle mücadele politikalarından etkilenen gruplar ve topluluklar hakkında bilgi sahibi olma.
 3. Hukuk, kriminoloji, ırkçılık karşıtlığı ve eşitlik gibi araştırma alanlarından herhangi biriyle ilgilenme.
 4. Odak grupları ve katılımcılar ile gerçekleştirilen görüşmeleri ölçmek için nitel araştırma yöntemi dahilinde tasarlama, yürütme, kodlama ve analiz deneyimi.
 5. Akademik ve politik literatür incelemeleri için ikincil araştırma yapabilme deneyimi.
 6. Bir çok fikir ve teoriyi araştırma ve analiz edebilme yeteneğiyle birlikte, ampirik veriler ve uygun methodları uygulama.
 7. Araştırma konusunda işbirliği deneyimi.
 8. Araştırma için rapor yazma deneyimi.
 9. Yerel dil ve ingilizcede akıcılık.
 10. Microsof Office, Powerpoint, Word ve Outlook gibi bilgisar programlarını iyi derecede kullanma; ve nitel veri analizi yazılımı kullanma deneyimi.

 

İlgilenen araştırmacıların CV, ingilizce yazı örneği ve aranan  özelliklere uygunluklarını gösteren ön yazılarını Ojeaku@enar-eu.org  adlı adrese 20 Eylül 2018’e kadar iletmeleri gerekiyor.  

 

Not: Lütfen hangi ülkede çalışmak istediğinizi belirtin. Araştırma hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen araştırmacılar ise yine aynı mail adresinden ENAR’a ulaşabilirler.