Ülkesinin “mülteci krizi”nde “haysiyetli bir duruş” ortaya koyduğunu savunan Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, Avrupa Birliği üyesi ülkeleri eleştirdi.

Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu’nun 24 Ocak’taki oturumunda söz alan Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras’a göre, AB üyeleri sorumluluk almaktan kaçarak yükü sınır ülkelerine bırakıyor.

Nüfus ve ekonomik gelişmişlik parametrelerine göre düzenlenen mülteci alım kotasını uygulamayan Birlik Üyeleri olduğunu hatırlatan Yunan Başbakan, sorunun Yunanistan’a değil tüm AB’ye ait olduğunu aktardı. “Bir çok ülke, sorun kendi bölgesinde değilse bunu sahiplenmiyor” ifadelerini kullanan lider, Yunanistan’ın “mülteci krizi” olarak adlandırılan fenomende haysiyetli bir duruş gösterdiğinin altını çizdi.

Çipras, AB içi yeniden yerleştirme programına (relocation scheme) dahil olmayan Macaristan’ı hatırlattı ve ekledi: “Eğer AB’, bazılarının hiç sorumluluk almadan çıkarları peşinde koştuğu bir organizasyona dönüştüyse, bu ortak geleceğimiz açısından bir problemdir.

2018’de deniz yoluyla 1118 göçmenin ulaştığı Yunanistan’a aynı yolla geçen sene 172 bin, 2016’da ise 362 bin göçmen gelmişti. Tarihe “Avrupa göç krizi” olarak geçen 2015 yılında bu sayı 1 milyonu aşmıştı. On binlerce göçmenin diğer Avrupa ülkelerine geçmek üzere bekletildiği adalardaki merkezlerin insanlık dışı koşulları, haberlere sıkça konu oluyor.