Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün (7 Haziran) Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından bir otelde Antalya, Isparta ve Burdur bölgesi gazetecilerinin katılımıyla düzenlenen “Yerel Medya Buluşmaları” toplantısına katılan Çavuşoğlu, basına açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu burada, Yunanistan‘la yaşanan gerilimi hatırlattıktan sonra “Yunanistan ile ikili geri kabul anlaşmamız var. Şu anda o geri kabul anlaşmasını durdurduk. Son mahkeme kararından sonra da Yunanistan’a yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Geri Kabul Anlaşmasının 2.Yılı: Neredeyiz? 

“Muhalefet popülizm yapıyor”

Muhalefetteki partilerin cumhurbaşkanı adaylarının seçilmeleri halinde Türkiye’deki Suriyelileri ülkelerine gönderecekleri yönündeki açıklamalarına ilişkin Çavuşoğlu, adayların insani duygulardan uzak bir şekilde popülizm yaptıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, bu insanların savaştan kaçarak Türkiye’ye sığındığını belirterek, şöyle konuştu: “Bunları nereye göndereceksiniz? Nasıl göndereceksiniz? Rejime mi teslim edeceksiniz Nereye göndereceksiniz, nasıl göndereceksiniz? Bizim yaptığımız gibi göndereceksiniz.” diye konuştu.