Avrupa “göç krizi”nin zirveye ulaştığı 2015 Temmuzunda, Boğaziçi Üniversitesi’nden bir grup öğrenci tarafından kurulan Bosphorus Migration Studies, “Türkiye’nin göç alanında faaliyet gösteren ilk düşünce kuruluşu” olma hedefiyle hayata geçmiştir.  Bünyesinde Türkiye başta olmak üzere ABD, Kanada, İtalya, Almanya ve Libya’dan araştırmacılar bulunan BMS’in birincil amacı göç konularıyla ilgilenen genç araştırmacıları yönlendirmek ve onlara destek olmaktır.

 

Avrupa’da Göç Alanında Öncü Olmak

Önümüzdeki altı yılda çalışmalarımızın odak noktası, Türkiye’nin merkezinde olduğu bir bakışla Avrupa’da göç alanında öncü bir düşünce kuruluşu haline gelmektir. Bu kapsamda, önümüzdeki 5 yılda Avrupa Think Tankleri Grubu’na tam üyelik hedeflenmektedir.

BMS olarak, göç alanının değişen uluslararası yapısına uyum sağlayarak Türkiye’de ve Avrupa Birliği’nde bu alanda yürütülen politika yapım süreçlerine katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Tüm bu süreçte, ülkemizin güvenlik önceliklerinin, “insan onurunu önceleyen ev sahipliği” geleneğiyle çatışmayacağını gösteren bir çizgide ilerliyoruz.

 

BMS Nasıl Kuruldu?

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji ve Tarih bölümü öğrencilerinden bir grubun öncülük ettiği ilk çalışma grubu, İstanbul/Hisarüstü’nde bir öğrenci evinde kuruldu. Türkiye’nin Avrupa “göç krizi”nde üstlendiği tarihi rolün uluslararası kamuoyunda hakkıyla anlatılabilmesi ve ülkemizin bu alandaki eksiklerinin bir an önce giderilebilmesi adına başlayan çalışmaların adı 4 Temmuz 2015’ta konuldu: Boğaziçi Göç Çalışmaları/Bosphorus Migration Studies

 

BMS Neler Yaptı?

Ekibin kurulması ve ilk toplantıların ardından, Aralık 2015’te akademik metin yazımları başladı. Yaklaşık bir yıl süren yazım çalışmalarının ardından, 2016 Şubatında bmigration.com web sitesinde İngilizce içerikler paylaşılmaya başlandı. Bu tarihten 2018 Şubatına kadar, iki senelik süreçte çok sayıda haber, rapor, söyleşi ve yorum yazısı yayımlandı. Ayrıca İngilizce, Türkçe ve Almanca olmak üzere üç dilde haftalık göç haberlerini içeren podcast çalışması yürütüldü. Göç çalışmalarının üniversite öğrencileri arasında tanınırlık kazanması için Boğaziçi Üniversitesi’nde iki seminer düzenlendi. Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıları konu alan seminerlere Birleşmiş Milletler’den, sivil toplum kuruluşlarından ve üniversitelerden konuşmacılar katıldı.

 

Türkçe Yayın Zamanı: BMSHaber

BMS, 2018 başında Türkiye kamuoyuna ulaşabilmek adına bmshaber.com‘u hayata geçirdi. Türkiye’de ikamet eden yerli ve yabancı araştırmacıların yürüttüğü sitede “güvenilir bilgi” ilkesiyle günlük haber akışına geçilmiştir. Yayın ekibinde genel yayın yönetmeni, editörler, yazarlar ve redaktörler yer almaktadır. Türkiye’nin göç gündemine “içeriden” bir bakış sunmayı hedefleyen site için, konu ile ilgili merak edilenlerin cevaplandığı bilgilendirici kısa videolar hazırlanmakta; Doğru mu? köşesinde doğru bilinen yanlışlara açıklamalar getirilmektedir. Türkiye’de ve dünyada göç alanında yapılan makale çağrısı, seminer, panel, sempozyum gibi etkinlikler Akademi köşesinde duyurulmaktadır.

 

Kimi Arıyoruz?

BMSHaber’de şu an 8 alt çalışma konusu bulunmaktadır. Her bir konu, dosya editörleri ve araştırmacıların çalışmalarıyla ele alınacaktır.

– Türkiye’nin Göç Gündemi

Dünyanın Göç Gündemi

– Avrupa’da Aşırı Sağ

– Ayrımcılık ve İslamofobi

– AB Göç Politikaları

– Türkiye’de Suriyeliler

– Türkiye’de Suriyeliler: Eğitim

– Türkiye’de Suriyeliler: Kültür Sanat

 

Bunlardan biriyle ilgileniyorsanız,

Sosyoloji, tarih, politika gibi sosyal bilimlerde eğitim aldıysanız veya alıyorsanız,

İnsani yardım faaliyetlerine katılıyorsanız,

Dünyanın dört bir yanından göç alanında çalışan genç araştırmacılarla tanışmaya hazırsanız,

Ekip çalışmasından zevk alıyorsanız,

Haber yazmak, söyleşi yapmak, yorum yazısı kaleme almak sizi mutlu etmeye yetiyorsa,

Bize ulaşın.

 

Mail: besermehmetenes@gmail.com

 

*BMS Tanıtım Broşürünü pdf formatında indirebilirseniz.