Son yıllarda, Avrupa’daki kayıp göçmen çocukların sayısında gözle görülür bir artış yaşanıyor. İtalya merkezli “Mavi Telefon” ihbar hattı, çocuklara ulaşmak için hizmet veriyor.

 

Ailesinden ayrı çocuklar için çalışmalar yürüten İtalya merkezli yardım kuruluşu“Mavi Telefon” (Telefono Azzurro), “kayıp göçmen çocuklar”ın Avrupa’da büyük bir problem haline geldiğini vurguluyor. 28 Avrupa ülkesinde ihbar ve yardım hattı hizmeti veren kuruluşun yetkilileri, İtalyan Haber Ajansı ANSA’ya kayıp çocuklar hakkında bilgi verdi.

Roma’da düzenlenen bir konferansa Mavi Telefon’un açıkladığı verilere göre, geçtiğimiz Kasım ayının sonuna kadar İtalya’da 17 bini erkek olmak üzere 18 binin üzerinde ailesinden ayrı göçmen çocuk bulunuyordu. Çocukların büyük kısmının yaşı 15 ila 17 arasında değişiyor. 2012’den 2016’ya ailesinden ayrı göçmen çocukların sayısı İtalya’da 1754’ten 6508’e yükselmesi ise dikkat çeken bir başka veri.

Bulundukları yerden kendi isteğiyle kaçan veya başkaları tarafından zorla kaçırılan çocuklardan şimdiye kadar yalnızca yüzde 31’inin bulunabildiğini kaydeden Mavi Telefon ihbar ve yardım hattı koordinatörü Rosalba Ceravolo, çocukların cinsel istismar ve insan ticaretine karşı korunmasız kaldığını aktarıyor.

Kayıp çocukların bulunması adına açılan telefon hattına 28 Avrupa ülkesinden ulaşım sağlanabiliyor.