Avrupa Konseyi’nin projesi ile birlikte, mültecilerin sahip oldukları nitelikler daha fazla ülkede tanınacak.

Proje yöneticisi Sjur Bergan’ın açıklamalarına gçre: 3 yıllık projenin ikinci aşamasına Fransa, Almanya, Hollanda, Kanada ve Ermenistan katılacak. İlk aşamada varlık gösteren Yunanistan, Norveç, İtalya ve  Birleşik Krallıklar ise katılımlarını devam ettiriyorlar.

Bergan mültecilere “Ülkelerini terkettikten sonra diplomalarını da yanlarına almak istiyor musunuz?” şeklinde bir soru sordu.

Bu sorunun farklı sebepleri var çünkü mültecilerin büyük bir kısmı eğitimlerini kanıtlar nitelikte bir belgeden yoksun olarak seyehat ediyorlar. Diğer bir kesim ise mezun oldukları üniversite ile iletişime dahi geçemiyor çünkü üniversiteleri kapanmış olabiliyor veya politik sebeplerle, üniversite yönetimi mültecilerin dökümanlarını göndermeyi reddediyor.

Geçtiğimiz yıl Mart ayında Yunanistan’da başlatılan proje, çoğunlukla Suriye, Irak ve Afganistan’dan gelen 73 mülteciye yardımcı oldu. Bu mülteciler uzmanlarla gerçekleştirdikleri görüşmeleri ve bazı testleri tamamladıktan sonra başarılı sonucu elde ettikleri için nitelikleri onaylandı.

Özel “pasaportlar” mültecilerin çalışmalarına devam etmelerine veya kendi alanlarında iş bulmasına imkan sağlıyor.