Avrupa Birliği Komisyonu Göç Komiseri Dimitris Avramopoulos, birlik üyesi olan ülkelerin göçmenleri reddedemeyeceğini ve bunun kabul edilemez olduğunu söyleyerek birliğin yeni bir sığınmacı politikasına ihtiyacı olduğunu vurguladı.

2015’de patlak veren Avrupa göç krizi, Avrupa’ya geçiş için önemli transit ülkeler olan Yunanistan ve İtalya’yı zor durumda bıraktı. Birçok ülkenin göçmen kotalarına uymaması ve göçmenleri kabul etmemesi  sorunu geçtiğimiz yıllarda daha da derinleştirdi.

 

Avramopoulos Etkisi

Birliğin göç konusunda en yetkili ismi olan Göç Komiseri Avramopoulos ise artık iki ülkenin omuzlarındaki yükün diğer ülkeler tarafından da paylaşılması gerektiğini söylüyor.

Avramopoulos’un bu konudaki girişimleri yeni değil. Mevcut durumda göçmenler Dublin II düzenlemeleri gereğince iltica başvurularını ayak bastıkları ülkeler olan İspanya, İtalya ve Yunanistan’da yapıyorlar. Avramopoulos ise bu durumu değiştirmek ve transit ülkelerin yükünü hafifletmek istiyor.

Bu kapsamda Avramopoulos, Salı günü Sofya’da mevkidaşlarıyla bir araya gelerek meselenin çözümüne ilişkin önerileri tartışacak.

 

Ortak Sistem Çağrısı

Sofya’daki zirve öncesinde Agence France-Presse’e konuşan Avramopoulos, “ortak bir Avrupa sığınmacılık sistemi” oluşturmak istediklerini vurgulayarak bu sürecin ancak Haziran ayında tamamlanabileceğini dile getirdi.

Visegrad ülkelerine ve kota tartışmalarına da değinen Avramopoulos, şu anda yükü İtalya ve Yunanistan’ın çektiğini fakat gelecekte benzer bir durumun Orta Avrupa ülkelerinin başına gelmeyeceğinin garantisi olmadığını söyleyerek sığınmacı kotasına karşı çıkan ülkeleri eleştirdi.