Almanya’nın sığınmacıları ülkelerine geri göndermesi, birçok tepkiyi beraberinde getirdi. Protestoların sebebi ise sınır dışı edilecek göçmenlerin hayatlarının tehlikeye girecek olması.

Geçtiğimiz aylarda yoğunlaşan geri gönderme politikası, sadece Almanya’da değil birçok ülkede aktif olarak kullanılıyor. Örneğin Fransa, ülkesine geri dönmek isteyen göçmenlere 2 bin 500 Avro teşvik ücreti ödüyordu. Belçika ise Sudanlı göçmenleri ülkelerine geri göndermiş, göçmenler Sudan’da ölüm tehditleri alınca hükümet yoğun eleştirilerin odağına yerleşmişti.

Benzer bir süreç şimdi de Almanya’da yaşanıyor. Kasım ayından beri 155 Afgan, Afganistan’a geri gönderildi. Ancak Taliban’ın Afganistan’da hala etkin olması ve DAEŞ’in de bölgede sahaya girmesi daha önce Avrupa’ya kaçtığı bilinen göçmenlerin hayatını tehlikeye atıyor. Ülkeye geri gönderilen göçmenler Taliban ve DAEŞ tarafından tehdit ediliyor ve saldırıya uğruyor.

Bu durumu protesto etmek isteyen eylemciler Salı günü Düsseldorf havalimanında bir araya gelerek tepkilerini dile getirdi. Afganistan’ın güvenli bir ülke olmadığına vurgu yapılan eylemde ön saflarda yine diğer göçmenler yer aldı.