Almanya’da her geçen gün daha fazla iş imkanına sahip olan mülteciler için entegrasyon süreci nasıl gidiyor?

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in desteklediği kararın ardından 2015 yılından itibaren savaş göçmenlerinin iş bulma oranları her geçen gün artıyor. Alman şirketlerinden alınan rakamlara göre, Suriye ve Afganistan kökenli sığınmacıların başvurularındaki artış nedeniyle mesleki eğitim programları artırılıyor.

Akademisyenlerden Reform Çağrısı: “Alman Ekonomisi Göçe Bağlı”

Merkel’in 2015 yılında verdiği kararla birlikte Irak, Suriye ve Afganistan’dan gelen bir milyondan fazla mülteci Almanya’ya giriş yapmaya başlamıştı. Bu süreci takiben mültecilerin Almanya’ya ve ekonomiye katkısı sürekli gündemde olan bir konu halinde geldi.

Aşırı sağ parti AfD(Alternatif for Germany) ise Merkel’in kararını eleştirerek daha fazla göçmenin ülkenin ekonomisi ve refahı için tehdit oluşturacağını öne sürdü. Buna karşılık Alman Çalışma Ofisi Başkanı Detlef Scheele ise göçmenlerin sayısı ile ilgili aşırı kötümser olmanın bir anlamı olmadığını ve her şeyin yolunda gittiğini belirtti. Scheele ayrıca bu insanların Alamanya’ya iş bulmaktan ziyade insani sebeplerden ötürü geldiklerinin altını çizdi. Çalışma Ofisi’nin verilerine göre, sekiz farklı ülkeden istihdam edilen göçmen işçi sayısının geçen yıla oranla 100.000’den 306.574’e çıktığı ifade edildi.

 

Nitelikli İşgücü Problemi

Verilere göre işe alınan her dört göçmenden üçü sigorta dahil pek çok desteği sağlayan iş anlaşması imzalıyor. Temmuzda ise sekiz farklı ülkelerden 500.000 civarında sığınmacının iş bulmak için sırada beklediği belirtildi. İş bulmayı bekleyen sığınmacılar aynı zamanda entegrasyon ve dil kursu süreçlerinden geçiyor.

Diğer bir bulgu ise, geçen yılki oranla hemen hemen aynı olmak üzere 197.000 kişinin işsiz olarak kayıt olması.

Almanya’ya İltica Başvuruları 2017’de Azaldı

Tüm bunların yanı sıra, Avrupa genelindeki en büyük problemlerden bazıları  ise niteliklli işgücü ve uzun süreli çalışacak genç nüfus eksikliği. Bir çok çalışma pozisyonu ise son 20 yılın en yüksek doluluk seviyesine ulaşmış durumda. Buna karşın, bu yıl ise Avrupa geneli ve Almanya özelindeki sıkı sınır kontrolleri sebebiyle göçmen sayısında hızlı bir düşüş gözlemleniyor. Kimi şirketler ise Merkel’in açık kapı politikasını eleştirerek göçmen kaydının ve göçmen işçi alımını  daha sistematik hale getirilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Almanya İçişleri Bakanlığı yeni bir göç yasası üzerine çalışırken, iş piyasası uzmanları, yetkilleri nitelikli göçmen alımı konusunda uyarıyor.

Tüm bu gelişmelere ek olarak Avrupa genelinde gözlemlenen yabancı karşıtlığı Almanya’da da aşırı sağ parti taraftarları tarafından sıklıkla dile getiriliyor. AfD destekçileri ulusal düzeyde göçmen karşıtı gösteriler düzenlemeye devam ediyor.

Bu gösteriler karşısında Almanya Dış İşleri Bakanlığı ise tüm yerel yönetimlerin demokrasiden yana olması gerektiği ve ırkçılıkla savaşmaları gerektiğini belirtiyor.