İçişleri Bakan Yardımcısı Stephan Mayer, Federal Meclis ve Göçmen Dairesi’nin (BAMF) 1 Ocak 2013 ile 16 Ocak 2017 arasında verdiği 4.568 sığınma kararını tekrar gözden geçireceklerini Bundestag’a (meclisin ilgili alt birimi) iletti.

Reuters’ta yer alan habere göre, Bavyera Hristiyan Sosyal Birliği’nin (Başkan Angela Merkel’in Hristiyan Demokratlar Partisi’nin kardeş partisi) bir üyesi olan Mayer’in yaptığı açıklamaya göre hukuki süreç sona erdiğinde göçmenlerin kabul belgeleri iptal edilebilir.

Bir Alman savcı Cuma günü yaptığı açıklamada, Kuzey Bremen’deki bir Federal Meclis ve Göçmen Dairesi (BAMF) merkezinin eski başkanının, çoğunluğu Yezidi olan 1200 kişilik bir mülteci grubuna yasalara aykırı şekilde sığınma hakkı verdiğinden şüphelendiklerini söyledi. İçişleri Bakan Yardımcısı Mayer, iki hukuk firmasının da BAMF yetkilisiyle çalıştığını düşündüklerini ve bu iki firmanın dahil olduğu tüm vakaların kontrol edileceğini açıkladı. Mayer ayrıca, diğer BAMF merkezlerinde herhangi bir hukuksuzlukla karşılaşılmadığını da ekledi.

2015’in ortasından bu yana Orta Doğu’daki çatışmalardan kaçarak Almanya’ya gelen bir milyonun üzerinde göçmen, Alman vatandaşlarının sosyal uyum ve güvenlik konusundaki kaygılarını artırarak, aşırı sağcı alternatifin mecliste koltuk kazanmasına yol açmıştı. Müslüman ve göçmen karşıtı AfD partisi Eylül seçimlerinde yarım asırdan bu yana Almanya’da milletvekili kazanmayı başaran ilk aşırı sağcı parti olmuştu.