Almanya Kalkınma Bakanı Gerd Müller, yeni gönüllü geri dönüş programı için “Kimsenin cebine para koymuyoruz” ifadelerini kullandı. Almanya ülkelerine geri dönen sığınmacılara fazla para veriyor fakat bu paranın elde edilebilmesi için mültecilerin bazı testleri başarıyla tamamlaması gerekiyor.

28 Mart Çarşamba günü Alman hükümeti yeni mülteci girişimini açıkladı ve bu açıklamaya göre  mültecilerin kendi memleketlerine dönmelerinin daha cazip bir hale getirilmesinin amaçlandığı anlaşılıyor.

Alman hükümeti, Irak, Nijerya, Tunus ve Afganistan gibi ülkelerde istihdam ve mesleki eğitim programlarını finanse etmek için 500 milyon Euro’ya kadar olan ödeneği kullanmayı hedefliyor.

Alman Kalkınma Bakanı Gerd Müller “Kimsenin cebine para koymadıklarını” söyledi. Bu teşvikler için ayrılan paralar mültecilerin cebine girmiyor ve mültecilerin memleketlerinde yürütülen projelerin finansmanında kullanılıyor.

 

Gönüllü Geri Dönüş Programı

Siemens ve Kalkınma Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü program, yürütülen projelerden birine örnek olarak gösterilebilir. Gönüllü olarak Irak’a dönen 5,000 mülteci elektrikçi ve mühendis olmak üzere eğitiliyor. Bu girişimle birlikte 20,000 – 30,000 civarında sığınmacının gönüllü olarak memleketlerine dönmesi amaçlanıyor.