Türkiye’de Suriyeliler konusunda bir çok iddia ortaya atılmaktadır. Özellikle son dönemlerde Türkiye’nin Suriyelilere yaptığı harcamaların dillendirilmesinin ardından AB’nin Türkiye’nin üzerindeki mülteci yükünü paylaşmadığına dair yaygın bir söylenti yayılmaya başladı. Başta Twitter olmak üzere sosyal medyada “AB, mülteciler konusunda Türkiye’ye yardım etmiyor.” ve “Türkiye mülteci yükünü tek başına omuzluyor.” iddiası güçleniyor. Peki bu ifadeler doğru mu?

“AB, Türkiye’ye mülteciler hususunda ekonomik yardım yapmıyor.” iddiası doğru değildir. AB mali yardım hususunda Türkiye’ye toplamda 6 milyar avroluk bir bütçe ayırmıştır. AB mali yardımları nakit 6 milyar avro olarak devlet kasasına aktarılmamıştır. Yapılan ikili anlaşma uyarınca 3+3 protokolü şeklinde dağıtım konusunda mutabık kalınmıştır.

3+3 Milyar Avro

Türkiye’ye ayrılan 6 milyar avroluk bütçenin kullanımı hususunda AB 3+3 kuralını getirdi. Buna göre Türkiye öncelikle fonun yarısına tekabül eden 3 milyar avroluk kısmı bitirdiği takdirde ikinci 3 milyar avroluk fon devreye girecek. AB’nin dün açıkladığı beyanata göre Türkiye’ye ayrılan ilk fonun tamamı bittiği için ikinci 3 milyar avroluk fon serbest bırakıldı.

Türkiye bu fonu nasıl kullanabiliyor?

AB ile imzalanan ikili protokol gereği Türkiye bu fonu direk devlet hazinesi harcamaları gibi kullanamamaktadır. Fonun kullanılabilmesi proje bazlı harcamalarla kısıtlanmıştır. Bu noktada Türk kurum ve kuruluşları mültecileri ilgilendiren bir proje kapsamında AB ajanslarına başvurmakta ve bu fonu kullanarak mültecileri kapsayan çalışmalar yapmaktadır.